Monday, 26 October 2026

Huomioita väreistä

 ja muista asioista.

Helmiomenapensas 'Marleena' tuottaa käsittämättömän määrän marjoja joka syksy. Tai niistähän näkee suoraan, millainen käsittämätön määrä kukkia sen oksilla on keväisin. 
Olen epätietoinen siitä, onko tämä oikeasti helmiomenapensas (eli entinen marjaomenapensas) vai purppuraomenapuu, mutta ehkei sen väliä. Tämä on 'Marleena'. Sen edessä sikuri näyttää, ettei vielä pidä lannistua syksyn tulosta. Sikurit tuottavat mukavan määrän siemeniä pikkulintujen iloksi. Kasvin varsilla käy alkutalvesta vilkas lentoliikenne.

Viime kesänä istuttamani purppuraomenapuu 'Linnanmäki' kukki jo tänä keväänä jonkin verran ja nyt sen oksilla on kauniita hedelmiä. Nämäkään eivät ole suuria, mutta sentään selvästi kookkaampia kuin 'Marleenan' pikkuruiset puolukan kokoiset marjat.

Ihania punaisia marjoja tuottavat myös orjanruusut. Koska se kylväytyy aika runsaasti sinne tänne, olen siirrellyt muutamia siementaimia tontin reunoille peuraesteeksi (sen lisäksi, että tontti on riistaverkon, risuaidan ynnä valkoisen nauhan ympäröimä). Kokemus on osoittanut, että peuroja ei vähä pysäytä: niitä vastaan täytyy ottaa kaikki keinot käyttöön. 
Rohanissa ihastelen tummalehtisten 'Royal Burgundy' -japaninkirsikan sekä 'Black Beauty' -mustaseljan sävyjä yhdistettynä kiulukoiden punaiseen. Japaninkirsikka on aloittanut siirtymisen punaiseen ruskaan.

Sulkavaleangervo 'Bronze Peacock' on kerrankin kasvanut jonkin kokoiseksi. Minä kyllä tykkäisin valeangervoista, mutta ne eivät näytä tykkäävän puutarhani olosuhteista. Ne kärvistelevät joten kuten, eivät koskaan rehevinä. Tämä lehtirypäs on mahtavin saavutus koskaan ja olenkin siitä hyvin iloinen.
Yhden lehden punainen puoliruska on hauska yksityiskohta.

Onnenpensaan ruskaväri on kauneimpia mitä on! Aivan rakastan tätä ruskehtavaa viininpunaa.

Sitten kukka-asiaa. Kuvernöörinkukka alkoi salaa kukkia, kun sen ruukku oli hieman piilossa talon kulmalla. Kun kannoin kasveja sisään, jätin sen vielä puutarhapöydälle ilostuttamaan ohikulkijoitakin. Ja siksikin, että kasvin voimakas valkosipulin tuoksu saa nenäni valumaan. Niinpä se on edelleen siirtynyt vasta vintin rappusille, ei varsinaisiin asuinhuoneisiin.
Kuvernöörinkukka on niin ihastuttavan kaunis, että en suostu elämään ilman sitä, vaikka kuinka nokka valuisi.

Vielä tärkeämpi kasvi on tietenkin Orkney-saarilta keräämistäni siemenistä kasvatettu siroverenpisara. Se ei ole ollenkaan niin ahkera kukkija kuin jalostetut sukulaisensa, ainakaan minun hoidossani. Taitaa se Orkneylläkin aloittaa kukinnan vasta syyskesällä.
Siroverenpisaran kapeat kukat ilostuttavat nyt olohuoneeni muutenkin punaista tunnelmaa.

Ransukin viihtyy sisällä. Pysykää jossakin pehmoisessa ja lämpimässä paikassa! Esimerkiksi mamman valmiiksi lämmittämässä sängyssä.


Helmiomenapensas Malus toringo var. sargentii
Japaninkirsikka Prunus Sato Zakura -Ryhmä
Kuvernöörinkukka Tulbaghia violacea
Mustaselja Sambucus nigra
Onnenpensas Forsythia
Orjanruusu Rosa dumalis
Purppuraomenapuu Malus Purpurea-Ryhmä
Sikuri Cichorium intybus
Siroverenpisara Fuchsia magellanica
Sulkavaleangervo Rodgersia pinnata

22 comments :

  1. Voi kuinka suloinen pikku verenpisara😍

    ReplyDelete
    Replies
    1. Se on kyllä ihana! Brittein saarilla ja muualla, missä se kasvaa ulkosalla, noista tulee tuuheita parimetrisiä puskia. Siroverenpisara näyttää hentoiselta, mutta se on loistava tuulensuojakasvi Pohjois-Atlantin tyrskyisillä saarilla ja rannikoilla. Ihan hämmästyttävää.

      Delete
  2. Deine Pflanzenauswahl ist sehr schön. Die Gouverneursblume kenne ich als Zimmerknoblauch. Liege ich da richtig? Sehr interessant finde ich deine Miniapfelsorten. Vermutlich blühen sie sehr hübsch.
    Viele Grüße Anette

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thank you Anette! Yes, this is the indoor garlic and it is edible. It is so pretty but brings a slightly garlicky smell into the room.
      These crab apple cultivars are Finnish and they have lovely pink flowers in the spring.

      Delete
  3. Punainen puoliruska, olipas hauskasti ilmaistu. Täällä odottelen varjohiipan ruskaa. Ei tunnu punastuvan millään. Liekö lämpimällä syksyllä osuutta asiaan. - terkuin pienen pihan Tuija

    ReplyDelete
    Replies
    1. Varjohiipat tulevat ruskaan myöhään. Olen tainnut usein kuvata niiden hienoja ruskavärejä lumen kanssa, eli varmaan sitten marraskuussa. Sehän onkin jo ihan kohta!

      Delete
  4. Vai on marjaomenapensaakin nimi muuttunut? En kyllä opi millään muistamaan kaikkia muutoksia.
    Pitääkin käydä katsomassa onko omassa onnenpensaassani noin hieno syysväri.
    Ransu on kyllä niin pehmoinen kaveri, että tekee mieli silittää sitä jopa IPadin kautta.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Älä muuta sano, vaikea on muutettuja nimiä muistaa, joita on vuosikymmeniä käyttänyt. En tiedä logiikkaa marjaomenapensaan nimen muuttamisen takana. Sen tieteellinen nimi kun ei ole muuttunut miksikään. Olisiko se sitten ollut liian lähellä marjaomenapuuta. Tai sitten siksi, kun sen emolajin nimi muutettiin japaninmarjaomenapuusta helmiomenapuuksi samalla, kun se luokiteltiin Malus sieboldiista M. toringoksi. Nimistötoimikunnalla on varmasti aina melkoinen pohtiminen näiden kanssa, kun kasvit muutetaan lajista toiseksi. Minusta suomenkielisten nimien ei tarvitsisi sitä mukaa muuttua, eihän sillä ole niin väliä – pääasia, että tieteellisissä nimissä on tarkkuus, mitä lajia kukin kasvi edustaa.
      Ransu on todella ihana ja pehmoinen eikä saa tarpeekseen silityksistä. Viikonloppuna kylässä kävi ystävätär, jolla on kissa itselläänkin, ja kerrankin Ransu sai riittävästi silitystä – tai lähes riittävästi.

      Delete
  5. Kasvin nimimuutokset ovat kyllä hankalia, kun niitä tuntuu olevan on vaikea painaa mieleen.
    Siroverenpisara on kyllä todella kaunis ja varmasti sille antamaasi arvostusta on lisännyt se, että olet saanut sen keräämistäsi siemenestä kasvatettua menestyväksi ja kukkivaksi.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ovat ne hankalia tosiaan.
      Kyllä tuo on niin ihana matkamuisto ja muisto paikasta, jonne haluaisin palata yhä uudestaan.

      Delete
  6. Brittiohjelmia katsellessa kiinnitän usein huomiota kasveihin. Ihan kateeksi käy, miten komeiksi verenpisarat siellä kasvavat. Samoin keväisessä luonnossa narsissien paljous on hengästyttävän kaunista.
    Millähän kriteerillä linnut valikoivat ruokiaan? Koristeomena Musta Rudolf on aivan täynnä pikkuisia punaisia marjoja, jotka eivät näytä linnuille kelpaavan. Makamikissä taasen on jättikokoisia marjoja - tai enemmänkin ne ovat minikokoisia omenoita.
    On muuten sulkavaleangervolla upea lehti muotonsa ja kuviointinsa puolesta. Kokoruska isoksi kasvaneessa sulkavaleangervossa olisi varsin näyttävää.
    Ransu siellä katselee kutsuvasti, että tulehan mamma tänne vällyihin.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oi, ne narsissitkin – muun muassa! Brittein saarilla on niin ihanteellinen ilmasto puutarhaa ajatellen. Puutarhojen ulkopuolellakin tuntuu, että siellä on kaikki niin vehreää ja puut valtavia.
      Minun Marleenassani käyvät rastaat ahkeraan, nytkin kun katson ikkunasta, on sen oksalla mustarastasnaaras. Marjoja on vielä jäljellä, mutta vähenevät koko ajan. Vähän isommat miniomenat ovat varmaan hankalia linnun suuhun silloin, kun ovat vielä kovia. Aika jännää, etteivät Mustan Rudolfin marjat kelpaa.
      Ransu osaa kyllä houkutella viereensä, kuten kaikki kissat!

      Delete
  7. Ransu tietää, mikä tuntuu hyvältä milloinkin. Tunnistan tuon tunteen itsekin, kun käperryn peiton alle sohvalla ja valahdan ikään kuin sohvan rakoseen ja nukun kunnon päiväunet siellä lämpimässä... ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Varmaan juuri noin on Ransunkin laita :-) Nyt se nukkuu keittiön pöydällä, josta pystyy tarkkailemaan minua.

      Delete
  8. Hei Saila!
    On niin kiva nähdä kaikenlaisia kasveja sinun puutarhassa. Minä en osaa niiden nimiä suomeksi, joten nimen muutokset ei oikein häiri minua. Ymmärrän kuitenkin että se voi olla ärsyttävää.
    Oikein kaunis tuo siroverenpisara, olen nähnyt jalostettuja Chelsea Flower Showssa, kaikenvärisiä erittäin suuria, mutta ei se suurin aina ole kaunein.
    Terveisin Marika

    ReplyDelete
    Replies
    1. Verenpisaroissa on minusta pikemminkin niin, että pieni ja siro kukka on kaunein. No nämä ovat todellakin makuasioita.

      Delete
  9. Kaikenlaiset tarinat siihen liittyen, minkä keskellä elämme, on minusta yksi elämän eliksiiri - onpa kyse sitten vanhoista esineistä, huonekaluista tai kasveista. Minua ihastuttaakin kovasti, kun ajattelen viehättävää siroverenpisaraasi. Voin kuvitella, että kukan alkuperä antaa sille kodissasi ihan ylimääräisen sädekehän.
    Myös kuvernöörinkukka on hyvin kaunis!
    -Mummopuutaehuri

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kyllä tuo siroverenpisara on aarteeni, se vie ajatukset niihin tuulisiin päiviin, jotka vietin pienellä North Ronaldsayn saarella, jossa ei ole tuulensuojaa laisinkaan! Sieltä keräsin osan siemenistä.

      Delete
  10. Tuo verenpisara on kyllä niin suloinen ja Ransu tietenkin supersuloinen! Tuo onnenpensaan sävy on kyllä ihana!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Onnenpensas on ruskassa kaikkein kauneimmillaan, vaikka onhan sen keväinen kukintakin ihana.

      Delete
  11. Ransun nimi on ja pysyy ja voi jestas tuota kutsuvan kuumaa katsetta...
    ja vielä mamman makuuhuoneen lakanoissa....
    Sellainen kalenteri-poika, että.... mielikuvitus saa siivet...
    Ihailtava taito osata nauttia hetkestä, ei paljon marraskuun pimeydet/koleudet haittaa... Ransun mallilla....

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hih! No on se kyllä sellainen kalenteripoika, eihän tuota voi yksikään tyttö vastustaa.
      Kissoista olisi viisasta ottaa vähän elämänasennetta opikseen.

      Delete

Kaunis kiitos kommentista!