Nyt on värejä, kun moni kukka on parhaimmillaan!
Eilen katsoin keittiön ikkunasta, kun hiiri kiipeili tuolla muotopuutarhassa akileijanvarsiin syömään siemeniä! Olipa se söpö ja taitava – ja kiva, että se auttaa osaltaan vähentämään akileijojen siementuotantoa.
Ennen kuin jatketaan eteenpäin, katsotaan vielä muotopuutarhan kolmanteen penkkiin, johon on avautunut kiinanpioni 'Lian Tai'. Sen tumma pinkki sointuu hyvin hopeaiseen koiruohoon. Mirrinminttu sinertää, violetti kukkapallo on tähtilaukka. Korkea ja vaalea tarhakurjenmiekka 'White City' kukkii yhä.
Rohtosormustinkukkia, niitä kukkii nyt kaikkialla.
Muutaman metrin päässä pengermän päällä on ihana värikimara taatankurjenmiekkaa, rohtosormustinkukkia ja Euphorbia × martini 'Ascot Rainbow' -tyräkin limenvihreitä kukkia.
Ruusupergolan edessä preerian puolella on kaikkein ihanin rohtosormustinkukkien paraati. Siinä on kaikki sävyt, vaalea persikkainenkin. Seassa on myös vaaleanpunaista siankärsämöä ja puna-ailakkia. Edessä kukkii oranssikeltano.
Nyt on sellaista, ettei voi kuin ihmetellä ja ihastella näitä pääosin spontaanisti syntyneitä väriyhdistelmiä.
Ja pidellä myrskyä, tietysti. Toivottavasti teille ei tule tuhoja! Täällä tuuli ei toistaiseksi ole sen pahempi kuin tavallisena vähän tuulisempana syyspäivänä.
Jalopähkämö Betonica macrantha
Kellukka Geum
Kiinanpioni Paeonia lactoflora
Koiruoho Artemisia absinthium
Kärhö Clematis
Lehtoakileija Aquilegia vulgaris
Loistokurjenpolvi Iris Sibirica-Ryhmä
Maariankello Campanula medium
Mirrinminttu Nepeta × faassenii
Oranssikeltano Pilosella aurantiaca
Purppuratulikukka Verbascum phoeniceum
Rohtosormustinkukka Digitalis purpurea
Ryytisalvia Salvia officinalis
Siankärsämö Achillea millefolium
Taatankurjenmiekka Iris variegata
Tarhaidänunikko Papaver Orientale-Ryhmä
Tarhakurjenpolvi Geranium × magnificum
Tummakurjenpolvi Geranium phaeum
Tähtilaukka Allium cristophii
Ihanaa kukkapaljoutta! Sävyt tuovat mieleen vanhat kiiltokuvat, joita rakastan :)
ReplyDeleteVoi, ihanasti sanottu!
DeleteMitkä värit, ihanaa <3 Myrsky tosiaan ulvoo ja vettä on taas tullut "riittävästi". Yöllä katselin ikkunasta miten kukat ja pensaat ovat ihan väärällään ja mietin että pysyykö "värit" enää kukkien varsissa kiinni.
ReplyDeleteToivottavasti pysyivät! Täällä jotkin pitkät perennat ovat laonneet maahan, mutta mitään suurempaa vahinkoa ei täällä keskellä saarta. Saaren länsiosissa on joitakin puita kaatunut.
DeleteHyvin kauniita väriyhdistelmiä ja kukintaa. Tuollaisen tarhaidänunikon minäkin haluaisin, aivan ihana.
ReplyDelete'Patty's Plum' on todella kaunis, pehmeän värinen. Kun vertaa siihen tavalliseen oranssinpunaiseen, ovat värit ja tunnelma kuin yö ja päivä!
DeleteTäällä on aika kova tuuli, ei sada kuitenkaan. Merri on ollut jo ainakin tunnin pihalla nauttimassa ilman raikkaudesta ;)
ReplyDeleteTäälläkään ei satanut lopulta lähes ollenkaan. Merrille terveiset <3
DeleteMeilläkin kävi hiri kukkamaassa, mutta näytti syövän lähinnä ainakin kukkia.
ReplyDeleteVoi miten hassua, että sielläkin! Kukkien syöminen ei kyllä ole kovin kohteliasta.
DeleteTuulee kovaa, mutta ei ihan ehkä myrskylukemissa. Pari kovempaa tuulenpuuskaa on ollut niin että koko talo natisi. Minun 'Patty's Plum' on paljon tummempi, sellaisen tumman luumun värinen. Harmikseni kaksi viimeistä kukkaa ei auennut vaan homehtuivat näissä ikuisissa sateissa.
ReplyDeleteMahtavat väriyhdistelmät kaikissa kuvissa <3
Täällä taas ei natissut ollenkaan siten kuin tavallisessa syysmyrskyssä, vaikka puuskat olivat aika kovia.
DeleteMietin, että kun oma Patty's Plumini oli niin älyttömän pitkään nupulla, olisiko se vaikuttanut sävyyn. Voi myös olla, että se oli heti avauduttuaan tummempi, mutta olin silloin kaupungissa. Kun tulin kotiin, terälehdet olivat jo vähän reunoiltaan lakastuvan näköisiä, tai sitten se johtuu pitkästä nuppuvaiheesta. Toivottavasti se kukkii myös ensi vuonna, niin näkee, onko eroa. Toisaalta kun tekee kuvahaun Patty's Plumista, niin sieltä löytyy tämänkin värisiä kukkia.
Kyllä olit mielessä kun uutisoitiin myrskystä. Pohdin onko sähköt ja rakennuksissa katot hyvin! Kaikkii kaunista on kukassa pihallasi. Hienon värinen on tuo tarhaidänunikkosi.
ReplyDeleteKaikki hyvin, sähköt vain räpsyivät päälle ja pois pitkin yötä, kun puita kaatui langoille, mutta mitään tuhoja ei tullut. Toivottavasti yö oli rauhallinen sielläkin.
DeleteNiin kauniita, monisävyisiä ja tosi reheviä pastelleja siellä riittää. Yllättävääkin miten hienosti oranssi niitä korostaa. Omissa kuvioissa ainoa oranssi on oranssikeltano, ja sitä olenkin yrittänyt vaalia. Kiva juttu tuo maariankellon ilmestyminen. Täällä oli vähän samanlainen yllätys, kun alkukesällä yhteen istutusalueeseen ilmestyi kauniisti kukkiva kullero. Sain ystävältä 4-5 vuotta sitten kulleron siemeniä ja ripottelin niitä varmaan silloin sinne tänne. Näin monen vuoden miettimisen jälkeen yksi siemenistä innostui kasvuun! Erikoinen vuosi on. Olenkin miettinyt mahtaako tämmöistä toista enää mahtua omalle "puutarhuriuralleni" osua. Siispä ihmetellen ja kiitollisena nautinkin tästä kaikesta rehotuksesta täysin palkein. Pionien varretkin ovat nyt niin pitkiä, että eilen niitä piti vähän sitoa nippuun, etteivät tuulessa katkenneet. Toivottavasti sielläkään myrsky ei tehnyt haavereita.
ReplyDelete-Mummopuutarhuri
Tuollainen raikas oranssi on ihana väripari pinkille, samoin kuin keltainen. Oranssikeltano on tosi ihanan värinen.
DeleteVoi miten hauskaa, että sielläkin kullero ilmoitti elostaan! Sateet ovat saaneet monen kasvin kasvamaan ja tulemaan kukkaan.
Täällä on muutama pitkä perenna pitkin pituuttaan maassa, mutta ei mitään sen kummempaa tuulen tekoa.
Nyt on sävyt kohdillaan, unelmissaankaan ei keksisi kauniimpaa!
ReplyDeleteMaariankelloyllärikin vielä!
Ulkona on aina jännä, kun näkee hiiren tai jonkun muun eläinyllärin.
Minä lainasin jonkun uuden hyvän perhoskirjan ja opin ainakin yhden uuden lajin. Tunnistin pihasta nokkoskoisan, mikä on yleinen yöperhoslaji kirjan mukaan.
Toivottavasti tuulet kulkevat siellä ohitse myötäkarvaisia reittejä, ettei tule tuhoja.
Merja
Totta, aivan unelmanihania sävyjä on juuri nyt.
DeleteIhana juttu tuo uuden perhosen oppiminen. Eläinmaailma on niin monenlainen. Nyt, kun on monia nuoria lintuja liikkeellä, haluaisin tietää, keitä ne ovat, mutta sekin on aika vaikeaa, kun niiden värit eivät ole vielä kehittyneet aikuispukuun.
Tuuli ei tehnyt täällä juuri mitään vahinkoa onneksi, toivottavasti ei sielläkään!
Kaunista. Onpas sinulla palkjon sormustinkukkia. Minä niin ylpeä viidestä taimestani, joissa kaikissa nuput. (hihhii)
ReplyDeleteMukavaa viikonloppua.
Kun ne tuottavat siementaimia, on sinullakin ensi vuonna vähintään 50 sormustinkukkaa! Tai nehän tekevät ensimmäisenä vuonna vasta lehtiruusukkeen.
DeleteKiitos, hyvää viikonloppua sinullekin!
Aivan ihanan näköistä kukkien runsautta. Hienosti väritkin kaikessa erilaisuudessaan sopivat yhteen. Tästä tuli hyvä kesä sormustinkukille. Niitä on nyt joka paikassa.
ReplyDeleteIhailin 'Patty's Plumia' muutamissa kuvissa jo aiemmin. Laitoin nimen muistiin siemenhankintojen varalta.
Hyvä, ettei yöllä alkanut myräkkä tehnyt teillä vahinkoja. Meiltä romahti sitten toinenkin köynnöshortensia. Vuosia ne ovat pysyneet seinällä ja nyt sitten romahtavat peräkkäin. Toivottavasti kolmas pysyy pystyssä.
Yllättävän hyvin sopii kirkas oranssi pastellisävyjen joukkoon, oikeastaan korostaa niitä vain. Nyt on sormustinkukkien huippukesä, mistä olen hyvin iloinen. Korkeitakin ovat, mutta eivät näköjään kaadu myrskyssäkään, tuli todistettua.
DeletePatty's Plum on juuri niin ihana kuin toivon ja onneksi se oli se eikä oranssinpunainen!
Voi itku, miten huono tuuri köynnöshortensioiden kanssa! Siinä meni nyt kaunis kukinta sivu suun.
Hienoja väriyhdistelmiä tarkoituksella ja vahingossa😄Joskus on parempikin, ettei puutarhuri yritä sorkkia joka kohtaa itse, vaan antaa luonnon hoitaa! Sormustinkukat ovat meilläkin tänä vuonna jotenkin etsiytyneet hauskoihin paikkoihin, enkä ole viitsinyt niitä pois riipiä.
ReplyDelete