Wednesday, 30 April 2025

Iloinen vappusää

 Kuvailin eilen vähän tulppaaneja. Tänään niistä sai entistä mielenkiintoisempia kuvia!

Tässäpä päivän sää.

Onpa hyvä, että aurinkotuolit tuli nostettua ulos. Nyt ne ovat valmiina, kun lumi sulaa.

Taaperretaanpa hangessa katsomaan tontin länsireunan tulppaaneja. Rusotuomipihlaja on varsin kuvauksellinen lumituiskussakin.

Juuri eilen kuvasin 'Shogun' -terttutulppaaneja: kuinka kivasti ne sointuvat ruusun punaisiin versoihin. Leikkasin ruusut toissa päivänä, kun ajattelin, että nyt on kevät pysyvästi lämpenemässä.

Ei se nyt ihan vielä ollutkaan. Tässä tulppaanissa on kyllä tavattoman kauniin muotoinen nuppu, tuollainen konjakkilasimalli.

Kun menin mainitsemaan, että 'Quebec' -tarharaitatulppaani on kauniimpi nupulla, niin nupulla ne nyt pysyvät tämän päivän. Ihan kuvan alareunassa voi nähdä vaaleansinisiä helmililjoja: ne ovat lajiketta 'Peppermint'. Se on kaunis, vaalea ja roteva. Ihanaa, että sain syksyllä sipuleita istuttaessani tämän vision; vaaleasta sävytyksestä tuli onnistunut. 'Quebecit' olivat tässä jo entuudestaan. Pikarililja on 'Early Passion'.

Kovin montaa uutta tulppaania en syksyllä istuttanut, mutta muotopuutarhaan upotin 'Helena' -pikarililjan lisäksi kerrannaista aikaista 'Avant Garde' -tulppaania. On mukava nähdä uusia kukkia.
Näille erilaisille yksinkertaisille ja kerrotuille, aikaisille ja myöhäisille on nyt keksitty omat viralliset suomenkieliset nimet. Kerrannainen aikainen on toukopionitulppaani. Huh. No, suonette anteeksi, jos jatkossakin puhun mieluummin kerrannaisesta aikaisesta. Se on vähän selkeämpää.

Viereisessä penkissä on aikainen luottotulppaani 'Exotic Emperor', joka on keisaritulppaani eli tulitulppaanin jalostettu lajike. Tästä saattaa tulla hallitsijoiden välisiä selkkauksia, kun keisarinpikarililjatkin ovat kukassa. Muut kukat tässä penkissä ovat sinisiä: hyasintit 'Delft Blue' ja 'Aqua', tummahelmililjat ja vaaleansininen balkaninvuokko 'Blue Snow'.

Muotopuutarhan kolmannessa penkissä on luotettava 'Light and Dreamy' -darwinhybriditulppaani tulossa kukkaan. Hyasintit 'Top Hit' ja 'Pink Pearl' toistavat sen sävyjä.

Penkin takaosassa tuli eilen kukkaan aikainen yksinkertainen 'Candy Prince' samat hyasintit taustanaan. Tässä penkissä on myös sinistä 'Delft Blue' -hyasinttia. Otin kuvan eilen – tämänpäiväistä kauniimmassa säässä!

Muotopuutarhan neljännessäkin penkissä on tulppaneja, tietysti. Täällä on keisaritulppaani 'Purissima', lisäksi kukkaan on vähitellen tulossa purppuraisia tulppaaneja.

Lähdetäänkö sitten halki tuulen ja tuiskun metsäpuutarhan läpi ja Rohanin ohi.

Olen siellä parina aurinkoisena päivänä kuvannut pikkuruista tähtitulppaania, josta en nyt ole varma, mitä se on. Yhtenä vuonna hankin ihanaa 'Norah' -tulppaania, jota kasvaa tämän penkin toisessa päässä, mutta siitä tuli 'Little Beauty'; erittäin kaunis sekin, mutta ei kuitenkaan sitä lajiketta, mitä piti. 
Viime syksynä hankin taas pussin Norahia enkä nyt muuta keksi kuin että tämä – jälleen väärä tulppaani vaikkakin kaunis – on peräisin siitä pussista. Tämä saattaa olla 'Odalisque'; melko tyypillinen tähtitulppaani. Mutta on niitä muitakin samannäköisiä lajikkeita. 

Vertailuna tähtitulppaani 'Persian Pearl', jonka ulommat kehälehdet ovat ulkopuolelta vihreät luoden hienon kontrastin hyvin tumman magentanpunaisiin kukkiin. Erittäin hienostunut väritys. Ja on muuten tähtitulppaaneillakin mitä kaunein nupun muoto.

Edellisen jutun kommenteissa mainittiin vappupallot. Nämä tulppaanien nuput, joita on lukuisia siellä sun täällä, ovat minun vappupallojani: täynnä kuplivaa iloa ja hykerryttävää lupausta.

Rohanin päädyn pengermän päällä on tämä papukaijatulppaani odotellut nupulla jo päivä- ellei viikkokausia. Jonakin lämpimänä päivänä se poksahtaa auki. Sitten kyllä poksahtelee paljonkin tulppaaneja.

Päivä tuli vietettyä sisällä, onneksi oli paljon töitä ja join samalla litran teetä. Lumi ei jäänyt maahan, vaikka märkiä lumirättejä satoi tuntikausia. Sademittariin on taas kertynyt peräti 20 mm. 
Hei, juuri noita lauseita kirjoittaessani aurinko tuli esiin!

Iloista vappua, toivotamme minä ja kissapojat!
Vappukukkakimppuna toimikoon tummanpunainen kylmänkukka taustanaan 'City of Haarlem' -hyasintit sekä kylmänkukan päälle rojahtanut 'Woodstock' (aloitti vapun juhlinnan liian aikaisin).


Balkaninvuokko Anemone blanda
Hyasintti Hyacinthus orientalis
Keisaritulppaani Tulipa Fosteriana-Ryhmä
Kylmänkukka Pulsatilla
Pikarililja Fritillaria
Rusotuomipihlaja Amelanchier lamarckii
Tarharaitatulppaani Tulipa Greigii-Ryhmä
Terttutulppaani Tulipa praestans
Tummahelmililja Muscari armeniacum
Tähtitulppaani Tulipa humilis

40 comments :

  1. Miten kaunista siellä on noussut maasta iloksesi🌸
    Lunta se on kyllä niin epäreilu vieras tähän aikaan. Täälläkin satoi viikko sitten ja luojan onneksi suli äkkiä.
    Nyt toivotaan toukokuun tuovan kesän🌸
    Mukavaa vappua sinne!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ei ihminen oikein tähän aikaan vuodesta enää jaksaisi lunta katsella. Täällä se hävisi hyvin nopeasti maasta, vaikka ilma oli lunta sakeanaan monta tuntia. Nyt on vain hyvin, hyvin vetistä.
      Kiitos, iloista vappua sinullekin!

      Delete
  2. Kyllä nämä säät edelleen keikahtelevat kuin vapunviettäjät! Ihanasti siellä tulppaanit ja hyasintit jo ovat kukassa, toisin kuin minun puutarhassani, missä peurat pääsivät pahasti yllättämään! Nyt odottelen, onko tulppaanikausi täydellisesti menetetty, vai vieläkö joku myöhäinen nuppu pääsee ilmoille. Upeita sävypareja olet sijoitellut penkkeihin. Erityisesti pidän noista vaaleanpunaisista tulppaani - hyasintti -yhdistelmistä! Ihana vappukukkakimppu viimeisessä kuvassa! Mukavaa vappua ja toukokuun alkua!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Voi hiisi sentään niiden peurojen kanssa. Kyllä ne täältäkin syötiin ennen kun sain pihan aidattua. Onneksi aina joku tulppaani kukki, mutta laiha lohtu se oli, kun suurin osa oli syöty. Otan osaa ja samaistun suruusi.
      Kiitos, mukavaa (ja uskaltaako vienosti toivoa ehkä jopa lämpenevää?) toukokuuta!

      Delete
  3. Tulppaaneja ja lumisadetta, siis Suomen kevättä. Hyvää vappua sinulle :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sitäpä sitä :-D Kiitos ja kiitos samoin!

      Delete
  4. No onpas tullut lunta tupaan, voihan! Juuri katselin sääennustuksia, eipä kovin lupaavalta näyttänyt, runsaasti nollaa 😞 Hienoa kukintaa silti! Lohtuna kuitenkin se, että kesää kohti ollaan menossa, niin eiköhän tuo jossain kohtaa väkisinkin lämpene 😊 Hyvää vappua!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Voi ei, jopa nollaa. Täällä ei sentään, vaan muutaman asteen plussan puolella. No, otetaan mitä tulee ja kesää kohti mennään! Päivä on jo todella pitkä.
      Kiitos ja kiitos samoin!

      Delete
  5. Lunta, miten siinä ulkoilla voi. Pysyitkö sisällä Musti? - Pepsi

    ReplyDelete
    Replies
    1. Musti ulkoili reippaasi vessareissut, mutta ei juuri muuten. Untuvapeitolla tai sen alla on hyvä olla tuollaisena päivänä.

      Delete
  6. Niin kauniita kuvia. Säät kyllä tuovat ylläreitä vähän väliä. Meillä eilen rapisi hetken rakeita.

    ReplyDelete
  7. No siellä on oikea, aito vappusää😯Nauratti tuo aurinkotuolikommenttisi. Ilon ja positiivisen kautta, vai miten se meni!
    Ihanaa, kun tulppaanit alkavat aueta. Meilläkin jo parit raottelevat nuppujaan!
    Rännän räpäskästä huolimatta hauskaa vappua!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Onneksi aina jossain vaiheessa aurinko taas saapuu paistamaan. Eiköhän aurinkotuoleille löydy vielä käyttöä ja pariin otteeseen niissä ehdin jo istuakin, usko tai älä!
      Kiitos ja samoin, iloista vappua ja kohti tulppaanikautta!

      Delete
  8. Minusta tämä oli täydellistä: 'Light and Dreamy' -darwinhybriditulppaani tulossa kukkaan. Hyasintit 'Top Hit' ja 'Pink Pearl' toistavat sen sävyjä.
    Iloista vappua♥♥

    ReplyDelete
    Replies
    1. Se on kyllä sointuva yhdistelmä. Kiitos ja kiitos samoin!

      Delete
  9. Toivottavasti pojat lepäilevät tiukasti täkin alla ja korkeintaan ikkunasta katsovat kevään etenemistä keikkuen.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kyllä. Ne tosin käyvät reippaasti ulkona vessassa, vaikka sisävessakin olisi.

      Delete
  10. Meillä ei lunta tullut, oli komea auringon paiste, mutta siitä huolimata kovin viileetä.
    Nukac´vaa cappa sinne ja kisuille rapsutus!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mukava kuulla, ettei siellä ollut näin ikävä sää. Kiitos ja me kissojen kanssa toivotamme sinullekin mukavaa vappua ja lämpimämpiä tuulen suuntia!

      Delete
  11. Meillä tuli vain vettä, onneksi. Nauratti kun luin tuota tekstiä aurinkotuoleista :) Ihanat pikarililjat ja mikä namu keltainen auto sinulla siellä näkyykään. Kia?
    Ihanaa toukokuuta heräävään puutarhaasi!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Autoni on tosiaan Kia ja se on tuollainen puhkeavien koivunlehtien värinen, koska sen parkkipaikka on koivujen luona. Täytyi hankkia puutarhaan sointuva auto ;-)
      Kiitos, samoin sinulle ihanaa toukokuuta!

      Delete
  12. Lumituiskun täplittämä puutarha näyttää kuvissa hauskalta , mutta aurinkotuolit joutuvat odottamaan vielä tovin käyttäjiänsä :). Kiitos kumminkin, että menit kuvailemaan sinne märkyyteen meidän lukijoiden iloksi!
    Tulppaanien nupuissa näyttää olevankin monen muotoisia pallosia: ’Persian Pearlin’ nuppu on kyllä saavuttanut jo täydellisen muodon asteen.
    ’Quebec’ ja ’Early Passion’ -yhdistelmä tuottaa aivan ihanan vaaleiden sävyjen värimaailman sen vaaleansinertävän puuportin eteen, todella ihanalta näyttää.
    Voihan toukopionitulp…, taidan pyytää ensi syksynä kaupan sipulikukkatiskillä sitten yhtä pussia maalispionitulppaaneja.
    Hauskaa vappua sinulle!
    Toivoo Merja

    ReplyDelete
    Replies
    1. Eilen ei tehnyt mieli tuoleissa istua, mutta eiköhän sekin päivä vielä koita. Pitäisikin kuvata tulppaanien nuppuja enemmänkin, sillä monet niistä ovat aivan upeita. Melkein kukkia hienompia.
      Hihii, maalispionitulppaaneissa olisi myyjällä vähän pään raapimista!
      Kiitos ja hauskaa vappua sinullekin!

      Delete
  13. Perinteinen suomalainen vappusää minullekin tulee mieleen lumituiskukuvistasi. Hyvä, ettei lumi jäänyt maahan. Uutisissa oli kuvia Turusta, jossa maa oli valkoinen.
    Kiva katsella, miten monia erilaisia tulppaaneja sinulla nousee. Ihania ovat jokainen. 'Persian Pearlin' nuppua kauniimpaa ei mielestäni olekaan. Ainakaan toistaiseksi.
    Kuvailet hauskasti kasviesi ulkonäköä. Tässä nauratti 'Shogunin' nupun konjakkilasimalli. Kuvaa näkemättömänkin on helppo sisäistää, mitä tarkoitat. Niminikkareiden luomisvimma sen sijaan aiheuttaa kummastusta: toukopionitulppaani??? Pysy ihmeessä kerrannaisessa aikaisessa. Se on ehdottomasti selkeämpää.
    Kivaa alkanutta toukokuuta!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Niinpä: pilkkihaalarissa vappupiknikille. Täällä oli vähän aikaa joitakin vaaleita alueita, joita kuvissa näkyy, mutta kun maa on jo lämmin ja ilmakin plussalla (tosin pahimman tuiskun aikaan vain niukin naukin), ei se maahan jäänyt sitten.
      Tulppaanien suhteen on varmaan ihan oikeutettua muuttaa mieltänsä, kun niitä on niin paljon ja monenlaisia. Persian Pearl on kyllä täydellinen.
      Vähän tosiaan ihmetyttää, miksi jo aiemmin keksityille ja ulkomaillakin sujuvasti käytetyille termeille kuten kerrottu aikainen täytyy keksiä vielä eri nimet. No, meillä on kumminkin oikeus käyttää mitä haluamme, ja jos ne nimet sitten joskus vakiintuvat niin, että kaikki tietävät, mistä puhutaan, voi niitä alkaa käyttääkin. Minusta tuo vain kuulostaa oudolta, kuin olisi joku uusi tulppaanilaji.
      Kiitos ja samoin, hyvää ja lämpenevää toukokuuta!

      Delete
  14. Oi, teillä tuli lunta. Ihania väriläiskiä puutarhassa, satoi tai ei ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Juu, toissapäivänä oli aika karmea sää. Onneksi tänään aurinko paistaa ainakin toistaiseksi!

      Delete
  15. Jestas mikä vappusää! Taas teillä satoi, meillä vesimittarissa on ollut kerran 1mm, viikonlopulle lupailee sadetta.
    Ja ihanat vappupallot! Ja sävy sävyyn kukkivat istutusalueet!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Onpa siellä edelleen kuivaa! Täällä on tullut aivan superpaljon vettä. Tuon lumiräntäsateen jälkeen kaikki oikein lainehtii, mutta kummasti eilisen aikana sitä maahan imeytyi ja tänään tuuli kuivattaa kyllä paljon. Toisaalta tälle iltapäivälle on luvassa taas sadetta :-D Toivottavasti teillekin sataa viimein!

      Delete
    2. Tänä aamuna sademittarissa oli 12mm ja lisääkin on päivän aikana tullut vähän!

      Delete
  16. Kivipellon Saila2 May 2025 at 08:41

    Olipa siellä perinteinen vappusää, meillä paistoi aurinko, tosin oli aika koleaa.
    Tähtitulppaanit ovat ihania! Mun Lilliputit näyttävät aivan samoilta kuin nuo sinun, tosin enää ei voi olla mistään varma, kun niin usein saa ihan muuta kuin on tilannut! Persian Pearl on todella hienostunut. Nuo uudet nimet todella hämmentää, no niiden keksimisessä on saatu joillekin puuhaa! Nuo korkeat Darwinit ovat ihania! Tulppujen kukintaa odotan myös, kun lepsuilin syksyllä narsissilajikkeiden määrän kanssa - pitää ryhdistäytyä! Sää saisi lämmetä! Huomenna ajattelin tehdä kevään ensimmäisen retken Vakka-Taimeen, magnolia- ja vuokkopäivälle, kiepautan Viherlassilan kautta, aion nyt hakea muutaman Austinin ❤️! Kaunista toukokuuta sinulle 🙋‍♀️

    ReplyDelete
    Replies
    1. Perinteinen tosiaan :-D
      'Lilliput' on sekin aivan saman näköinen. Noista identtisistä lajikkeista on vähän vaikea tietää, mitä tuo kukka on oikeasti, mutta se on selvää, että se ei ole 'Norah'.
      Oijoi, mikä ihana matkasuunnitelma huomiselle! Toivottavasti sää suosii ja löydät aarteita – ja ihania kukkivia magnolioita Vakka-Taimen paratiisissa!

      Delete
  17. I am glad that I'm not the only one who's suffering in snow blizzards! No, I'm actually sorry for both of us! What a spring?! Never the less, pictures from your garden look dreamy! I especially like the combination of pink hyacinths and cool pink tulips (not quite blooming yet). What is the variety?

    ReplyDelete
    Replies
    1. It was some weather... but instead of wallowing in self pity let's enjoy the sunshine (if you also have it). For this afternoon there will be more rain and perhaps even thunder.
      In a way it's nice that the blooms last forever in this cooler weather!
      The taller tulip + hyacinth picture is 'Light and Dreamy', the picture below (pink tulip) is 'Candy Prince'.

      Delete
  18. Hyvä asenne säähän! Tänäänkin pari tuntia sitten paistoi aurinko, nyt sataa vettä niin, että näkymät ovat täysin harmaat.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Sama sää täällä, mutta tänne sade tuli aiemmin ja meni yli myös aiemmin. Ennusteen mukaan lisää saattaa tulla. Ukkoset menivät näköjään lännempää ohi. Olisi ollut vuoden ensimmäinen ukkonen!
      Tällainen päivä, kun sää vaihtelee laidasta laitaan, on kyllä ihan kiva. Eipähän pääse kyllästymään.

      Delete
  19. No onpas siellä ollut vappusäätä kerrakseen! Täällä ei sentään satanut lunta, vaikka olikin kylmää. Sen sijaan aurinko paistoi ja eilen oli vähän lämpimämpääkin. Tänään on sitten navakkaa tuulta vesisateen kera. Onneksi sain parissa päivässä puutarhatöitä sen verran edistettyä, että sopii lepäillä tämä päivä.
    Tulppaanit ovat melkein kauniimpia nupullaan kuin täysin auki. Tuo konjakkilasimalli on kaunis mutta ei tähtitulppaaninkaan pulleanpyöreä nuppu sille kauneudessa jälkeen jää. Viimeisen kuvan hyasintit ovat valloittavan pörheitä tapauksia. Ei ihme, jos jonkun tyyli näyttää vähän liian juhlineelta, varsinkin kun sää on mitä on.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Voi harmi, että sinne tuli lauantaiksi kurja sää. Täällä oli eilen taas sateinen päivä ja jopa ukkospuuskan tyyppisiä, mutta tänään on hieno keli, vaikkakin edelleen tuulinen. Hyvä, että sait tehdä puutarhahommia!
      Totta, tulppaaneissa on aivan ihania nuppuja. Toisaalta avonaisessa kukassa on joskus varsin mielenkiintoinen keskustan väri.

      Delete

Kaunis kiitos kommentista!