Yhä uusia kukkia avautuu esiteltäväksi, ja pieniä kukkalämpäreitäkin.
Katajan alle syntyy kukkarykelmä jo aikaisin keväällä, mutta en ollut vielä esitellyt sitä. Persiansinililja ja kultasahrami ne siinä kasvavat sulassa sovussa, kumpikin on sukunsa aikaisimpia kukkijoita.
Sahrameita ja sinililjoja on enemmänkin, minkä vuoksi ne näkyvät hyvin. Lisäksi kukassa on yksi vaaleajouluruusu, joka on jäänyt jänikseltä huomaamatta. Tämä ihana kukkapaljous näkyy kymmenen metrin päähän. Kesään verrattuna tämä ei ole kukkapaljous eikä mikään, mutta aikaiseksi kevääksi tämä on ihana näky.
Katajapenkistä on vain kivenheitto muotopuutarhaan, jossa kukkia on enemmänkin ja jutun loput kuvat ovatkin sieltä. Lumikellot ovat edelleen vedossa, tämä on 'Dionysus'.
Kurjenmiekkoja avautuu koko ajan lisää. Näyttää siltä, että niillä on ahdasta!
Osa vaaleansinisistä 'Katharine Hodgkin' -huhtikurjenmiekoista on jäänyt laventelien alle, mutta sieltä nekin avautuvat.
Kehitys nupusta kukkaan, saatika maasta kukkaan, ei ole hirveän nopeaa, vaikkakin aikaista. Kuvasin tämän saman kukan nupun jo kaksi viikkoa sitten, nyt vasta se avautui.
'Katherine's Gold' -kurjenmiekkoja avautuu myös. On jännää, miten kurjenmiekat kukkivat koko rypäs kerrallaan; pari metriä sivummalla on toinen rypäs tehnyt maastanousua jo vaikka kuinka pitkään. Luulisi, että kukat mahtuisivatkin paremmin, jos ne avautuisivat vuorotellen eivätkä kaikki samalla kertaa.
Kaikki viime syksyllä istuttamani 'Painted Ladyt' eivät kuki, pari mukulaa on tehnyt pelkkiä lehtiä. Taustalla on palmumainen ternipikarililja, edessä on ensimmäinen isokukkainen ja myöhäisempi krookus kukassa: 'Pickwick'.
'Pickwick' mainitaan joissakin lähteissä kevätsahramiksi, ja kyllähän se sitä muistuttaa suurine, pyöreine kukkineen. Oli mitä oli, tämä sulkakuvioinen kukka on aivan valtavan ihana ja hieno. Vielä on ollut liian aikaista, että olisin yhtään kimalaista nähnyt, mutta tässäpä on kuningattarille kattaus valmiina heti, kun heräävät.
Kesäkausi on alkanut: Ransu on siirtynyt viettämään aikaa kuistin keinutuolissa.
Huhtikurjenmiekka Iris Reticulata-Ryhmä
Kevätsahrami Crocus vernus
Kultasahrami Crocus chrysanthus
Persiansinililja Scilla mischtschenkoana (Othocallis mischtschenkoana)
Ternipikarililja Fritillaria raddeana
Vaaleajouluruusu Helleborus niger
Kauniita kukkalämpäreitä. Niin tyytyväisen ja keväästä nauttivan näköinen Ransu.
ReplyDeleteIhanaa, kun kukkia on jo ja on kauan odotettu kevät!
DeleteIhan uskomattoman ihanaa kukintaa ja tuo pihapalmusi on jo noin iso, voi kun kylmä ei tulisi sitä nöyryyttämään! Kuulin vähän huhuja että Ransun ja Mustin kissanmintun on joku käynyt parturoimassa, voi pikkuressukoita! Onneksi emäntä on tuollaisen ihanan lepopaikan Ransulle laittanut! Siinä on kiva katsella ja kuunnella kevättä! Sen verran täältä saarelta - täällä on satoja atsaleoja kukassa, samoin kamelioita, hortensioissa vankat silmut ja kahlata kukassa myös. Agapanthusmatot vihreänä, nuppuja ei näy, eikä belladonnatkaan ole vielä heränneet, mutta kukkia on kaikkiaan paljon 💚
ReplyDeleteKissanmintun kuivat korret, joita kissat ovat järsineet, löytyvät tuosta kohdasta nyt maasta lojumasta, mutta silti se näytti olevan pienoinen järkytys. Uutta vihreää kyllä jo puskee pian, eli kuiva kausi ei tule olemaan pitkä!
DeleteAika usein automaattisen korjauksen muuttamat sanat on helppo arvata, mutta nyt jouduin vähän miettimään, mikä olisi kahlata... ehkä kallat? Nehän kukkivat aikaisin, tai siis valkohuonevehka. Ne varmaan kukoistavat siellä kosteassa Atlantin ilmastossa. Ihanaa saada sieltä terveisiä <3
No juuri tuota tarkoitin, siis valkohuonevehkaa tarkoitin ja hyvin tietenkin oivalsit! Tämä oikoluku on joskus oikukas ja yllättävä, luen tekstin usein, mutta enpä virhettä huomannut.
DeleteVoin kuvitella ne kallat siellä esim. ojien partaalla yms... aah, miten ihanaa. Joskus tuo kaikki on nähtävä omin silmin.
DeleteEnsimmäisen kuvan yhdistelmä on upea. Siinä moni kesän kukinto tuon varjoon. Ja jotenkin nämä ensimmäiset ovat niitä odotetuimpia kukintoja.
ReplyDeleteRansulla on kissan päivät, lämmin alusta mutta ei liian kuumaa.
Totta, tuossa on täyttä kukkapöhinää. Kovin lyhyet vain ovat varret ja kukat lähes maan tasalla. Noiden nuppuiset versot löytyivät jo viikkoja sitten, jolloin ne ilahduttivat tavattomasti. Nyt täydessä kukassa ne ovat niin kauniit.
DeleteToinen toistaan ihanampia kuvia, edestakaisin pitää selata moneen kertaan!! Voi Ransua, niin pehmeä ja pörröinen :).
ReplyDeletePihalla tekee mieli vain tepastella ja tehdä tikusta asiaa, että pääsee ulos. Töiden teosta ei tahdo tulla mitään :-D
DeleteRansu nauttii elämästä ❤️
ReplyDeleteVoi ihme, miten paljon siellä jo nupustaa ja kukkii! Täällä tullaan jälkijunassa. Krookuksia kuitenkin jo. T. Sartsa
Se on tärkeää, että kukkakausi on korkattu!
DeleteKyllä ovat kauniita!
ReplyDeleteNiin ovat, ja niin odotettuja.
DeleteRansusta niin ihana kuva, kiitos aamun piristyksestä!
ReplyDelete<3
DeleteIhanan paljon kukkijoita siellä jo onkin! Kevät on niin paljon pidemmällä, kuin täällä, missä suurin osa pihapiiristä on edelleen lumen alla. Yleensä ensimmäiset kukkijatkin ovat siellä jo odottamassa, että peite sulaa ja pääsevät avaamaan jo nuppunsa saman tien. Nyt vaan olen saanut uusia naapureita, peuralauman, joka odottaa kevätkukkijoita yhtä innokkaana kuin minäkin! Monet kerrat surkuttelin sinua, kun rohmusivat nuppuja ja kukintoja sinun puutarhastasi, en olisi uskonut, että tänään olen saman harmin äärellä! Mutta onpa ihanaa, että nyt sinun pihapiirissäsi kukkii noin upeasti!
ReplyDeleteTeillä on mantereinen ilmasto: lumisemmat ja kylmemmät talvet ja kuumemmat kesät kuin meillä. Teillä tapahtuu varmaan sitten vauhdikkaasti, kun lumi sulaa, vauhdikkaammin kuin täällä.
DeleteMutta voi itku kun on huono uutinen tuo peuralauma. Grrrrr! Täällä on pihan aitaaminen lähes 2-metrisellä aidalla auttanut. Ja metsäkauriiden kanssa myös pienet kolot aidan alaosissa on pitänyt tukkia. Ongelmana enää jänis ja vesimyyrät :-D Toivottavasti saat jotenkin suojattua kasvisi! Verkot ja Trico garden -sumutus auttavat kyllä.
Hieno tuo ensimmäinen kuva! Ja hurja kasvuvauhti tuolla ternipikarililjalla😯
ReplyDeleteVälillä yöllä on ollut –4 astetta pakkasta ja se on taipunut vähän nuokkumaan, mutta päivisin suoristuu kyllä. Korkeammaksi kasvettuaan se ja keisarit ovat joskus taipuneet ihan kaksin kerroin ja silti ne ovat siitäkin kääntyneet takaisin ylös päivän lämmettyä, jopa useaan otteeseen. On niillä ilme kestokyky!
DeleteIhanaa!!! Ransu on kuitenkin kaunein kukka, kylmä yö, vähän nenu punoittaa. Täälläkin saa joka päivä iloita uusista airueista, lumikellot aloittivat jo helmikuussa ja tänään avautuivat ensimmäiset krookukset.
ReplyDeleteParas aika edessä.
Ihana kuulla sinusta pitkästä aikaa! Ja mahtavaa, että sielläkin kevät alkoi helmikuussa. Ihan parasta on pitkä kevät!
DeleteViimeisessä kuvassa vasta ihastuttava pari on. Pehmoinen Ransu pehmoisella peitteellä.
ReplyDeleteOikeita katseenvangitsijoita tuollaiset pienten kukkien muodostavat lämpäreet. Kyllä ne värittävät keväistä puutarhaa merkittävästi, eikä tule mieleenkään verrata niitä kesällä näkyvään runsauteen.
Mielestäni en ole istuttanut kevätkurjenmiekkoja niin tiiviisti, mitä ne sitten kukkiessaan ovat. Toisaalta yhtenäisenä ryhmänä ne ovat myös näyttävämpiä. Pitääkin ottaa useampi ja tarkempi kuva omista ja istuttaa lähistölle syksyllä lisää.
Mutta nyt tämä naputtelu riittäköön, jotta ehdin pihalle.
Kivaa viikonloppua sinulle ja pojille!
Kevätkurjenmiekat tekevät sivusipuleita. Mietin, voisiko niitä kaivaa kukinnan jälkeen ylös ja istuttaa vähän harvempaan. Ei kaikkia, mutta pari oikein tiukkaa mätästä olisi kiva saada laajemmalle alalle.
DeleteKiitos, mukavaa viikonloppua, toivottavasti aurinko paistaa!