Kukinta on parasta koskaan!
Ensikukintaan nousi vain yksi kukkavarsi pari vuotta sitten, mutta peura kävi syömässä sen. Seuraavana vuonna riivin taimen vahingossa maasta sen ympärillä kitkiessäni ja taimi jakaantui samalla kahdeksi pieneksi. Istutin molemmat osat uudelleen kahteen eri paikkaan.
Vielä yksi kuva, kerta kiellon päälle... ai että voi kukka olla täydellisen kaunis ja ihanan värinen!
'Wealden Butterfly' on jo vuosikausia sitten tilattu Englannista, olen jakanut sitä myös tähän paahdepenkkiin, jossa verikurjenpolvet viihtyvät.
'Wealden Butterflyn' alkuperäinen kasvupaikka on kosteikkopuutarhan reunalla, missä se viihtyy hyvin, vaikka viime talvi tuntuu sitä kurittaneen. Juurakko saattaa olla liian pinnassa, jolloin pakkanen pääsi puremaan. Tai sitten jokin muu syy.
'Hohe Warte' on ihan uskomattoman korkea, mitä varmaan nimikin tarkoittaa. Korkeimmat kukkavarret nousevat minun korkeuteeni! En toki ole hujoppi, mutta silti.
Ransukin pitää vahtia! Ransun vahtivuorolla ei koiria tähän pihaan todellakaan tule. Muut ovat tervetulleita.
'Colonel Mustard' on myös siperialaistyyppinen (tai siperialaisen perimää omaava) loistokurjenmiekka. Hankin juurakot kaksi vuotta sitten ja nyt saamme nauttia ensimmäisistä kukista. Kolmesta taimesta kaksi on tulossa kukkaan. Ensimmäinen kukka avautui juuri.
Odotus palkittiin, kukka on aivan ihana! Ja nyt näitä vaaleita kukkia on tosiaan kahdessa paikassa, mikäpä sen ihanampaa.
Joitakin vuosia sitten törmäsin taimistolla niin ihanan väriseen siperiankurjenmiekkaan, tai tämä taitaa olla jo sen jalostetumpi versio loistokurjenmiekka, että taimi lähti matkaani saman tien. Lajike on 'Drink Your Tea'. Kukat ehtivät kuihtua matkalla kotiin, eikä seuraavana vuonna kukkia tullut. Onneksi kasvi kuitenkin keskittyi juurtumaan ja kasvattamaan massaa.
Ja nyt kukkia ja nuppuja on hurumykky! Ihana 'Drink Your Tea' kasvaa ruskopenkissä. Edessä on tarhaidänunikko 'Cedar Hill' ja taustalla tarhakullero 'New Moon' sekä kultapäivänlilja.
Joitakin vuosia sitten törmäsin taimistolla niin ihanan väriseen siperiankurjenmiekkaan, tai tämä taitaa olla jo sen jalostetumpi versio loistokurjenmiekka, että taimi lähti matkaani saman tien. Lajike on 'Drink Your Tea'. Kukat ehtivät kuihtua matkalla kotiin, eikä seuraavana vuonna kukkia tullut. Onneksi kasvi kuitenkin keskittyi juurtumaan ja kasvattamaan massaa.
Tämäkin on tavattoman kaunis, ihana haileanvaalea, kukissa on violetteja suonia.
'Hohe Warte' pitää vahtia naapuriin vievän portin pielessä. Kohta sen juurella avaa nuppunsa valtavakukkainen vaalea kiinanpioni.
Voi vietävä, mikä väri! Onneksi tämän kohdalla tuli juuri se lajike, jota ostinkin, sillä tämä on namupala. Olisi ollut katkera pettymys katsella jotakin perusviolettia kukkaa tämän sijaan.
Helluntaikurjenmiekka eli IB (intermediate bearded) on matalien ja korkeiden väliltä niin kooltaan kuin kukinta-ajaltaankin. Tämä on 'Red Zinger'.
'Louvois' on tarhakurjenmiekka eli TB (tall bearded) ja aloitti kukinnan samaan aikaan edellisen kanssa, mutta jatkaa edelleen.
Sille näyttää käyvän nykyään aina näin. Se on varmaan extra tall, large-flowered ja floppy bearded (ETLFFB), sillä kukkavarret ovat jälleen laonneet. Sama on kyllä tapahtunut myös oikealla näkyvän ihanan ruosteensävyisen tarhatulikukan kanssa.
En oikein tiedä, missä vika piilee. Valon puute ei voi syynä olla, sillä paikka on vanhan talon eteläseinusta, äärimmäisen paahteinen. Mutta ehkä jokin tuuli tai rankkasade, tai molemmat yhdessä, aiheuttavat lakoamisen. Tämä on tuulinen paikka.
Ihastuttava 'Louvois' kasvaa myös ruskopenkissä ja kukkii runsaampana kuin konsanaan. Olen kovasti ihastellut sen yhteensointuvuutta 'Enkan' -japaninvaahteraan. On muuten jännä juttu, että ankara talvi ei mitenkään häirinnyt japaninvaahteroitani.
Tarhaidänunikot ovat 'Cedar Hill' ja tuntematon, siemenestä kasvatettu hempukka.
Kun tulin kaupunkireissusta viime viikolla, hieraisin silmiäni muotopuutarhan kulmalla. Ihana vaalea iiris aivan täynnä kukkia tuolla vastapäisessä kulmassa!
'White City' ei ole aivan valkoinen, vaan hyvin vaalean sinertävä, erittäin hienostunut. Ja suurikukkainen.
Myös tämän lähellä elävä loistokurjenmiekka 'Shirley's Choice' on henkihieverissä, siinä on hädin tuskin pari lehteä! Onneksi joitakin uusia versoja sentään nousee maasta. Ja eilen löysin muotopuutarhasta vielä yhden kurjenmiekan verson, jonka luulin talven hävittäneen.
Tämä miekka suostui viimein tulemaan kukkaan toissa vuoden syyskuussa, mutta erittäin huonosti ajoittunut kaupunkireissu aiheutti sen, että missasin kukat. Nupuista ja lakastuneista kukista kyllä jo silloin näki, että kyseessä on jokin sinikukkainen tarhakurjenmiekka.
Tässä taustalla on amerikanpioni, joka ehti jo kukahtaa siinä, missä kurjenmiekat vain kukkivat ja kukkivat! Pionit vievät kyllä tavattomasti tilaa ja kukkivat vain hetken. Vaikka on tämä pioni etenkin tavattoman kaunis.
Tässä penkissä eli ruusu-heinätarhassa myllersivät ja lyllersivät vesimyyrät viime talvena oikein urakalla. Paljon kasveja on hävinnyt, mutta tämä parivaljakko osoittaa jo aiemminkin uumoillun seikan todeksi: ilmeisesti myyrät eivät syö pioneja ja pötkyläjuurisia kurjenmiekkoja. Vaikka luulisi paksujen, mehevien juurakoiden kovinkin houkuttelevan.
Astutaan vielä lopuksi tuon oven läpi ylös kasvimaatasanteelle.
Kasvimaan reunalla on kukkapenkki pengermän päällä, punahevoskastanjan alla. Taatankurjenmiekkakin on tuuheammassa kuosissa kuin koskaan! En edes tiennyt, että yksi kurjenmiekkakasvi voi tuottaa näin paljon kukkia.
Amerikanpioniksi kutsutan siementaimea, joka on usean lajin risteymä
Helluntaikurjenmiekka Iris Intermedia-Ryhmä
Japaninvaahtera Acer palmatum
Kiinanpioni Paeonia lactiflora
Kultapäivänlilja Hemerocallis middendorffii
Kääpiökurjenmiekka Iris pumila
Loistokurjenmiekka Iris Sibirica-Ryhmä
Mirrinminttu Nepeta × faassenii
Pikkukurjenmiekka Iris Pumila-Ryhmä
Siperiankurjenmiekka Iris sibirica
Taatankurjenmiekka Iris variegata
Tarhaidänunikko Papaver Orientale-Ryhmä
Tarhakullero Trollius Cultorum-Ryhmä
Tarhakurjenmiekka Iris Germanica-Ryhmä
Tarhatulikukka Verbascum, risteymälajikkeet
Verikurjenpolvi Geranium sanguineum


























Tee ja sinappi vei jalat alta, en enää pystynyt keskittymään muihin, en edes niihin ihaniin tummiin.
ReplyDeleteTee ja sinappi ovatkin ihan ihmeellisen ihanan värisiä! Ilmava kukan muoto, joka noissa loistokurjenmiekoissa on, tekee myös niistä erityisen kauniita.
DeleteVoi hyvänen aika, millaisia värisävyjä kurjenmiekoissa on! Toivottavasti et joudu paljoa poistua sieltä ihanasta puutarhastasi noiden kukkiessa. ’Drink your tea’ :-D. Ja tuo sinapin värinen, ja ovat nuo valkoisetkin hurmaavia. Himmeä ’Kleiner Schmetterlingkin’ on viehättävä. Ja kyllä, Ransukin on hyvin kaunis poika!
ReplyDeleteMerja
Kurjenmiekat ovat ihan tajuttoman monipuolinen suku. Värejä löytyy! Ainakin olen iloinen siitä, että en nyt missannut näistä yhtäkään. Se on sydäntäraastavaa.
DeleteRansu kiittää kehuista, tuli tähän jalkojen juureen kiehnäämään.
Todella kauniita!
ReplyDeleteOvat todella <3
DeleteUpeita!! Kuppi teetä kyllä maistuisi 🤩
ReplyDeleteJep :-D Keitinkin tänään oikein kunnon Earl Grayt.
DeleteHei Saila!
ReplyDeleteToinen toista kauniimpi, ei näistä voi oikein valita suosikkia. Ehkä kuitenkin teen väriset ja siniset sävyt.
Terveisin Marika
Totta, Marika; sekä että ovat ihania – lämpimät ja siniset sävyt, kaikki tyynni.
DeleteIhanat kurjenmiekat ne kukkivat täälläkin. Pidän niiden kukista🌺
ReplyDeleteSöpö Ransku vahdissa, on hyvä vahtia tarkkaan.
Kiitos osanotostasi❤️ nyt meillä on sitten koti 1 ja koti 2 lapsuuden kotini.
Ihanaa viikkoa sinulle!
Kurjenmiekan kukka on tosi kaunis. Voimia suruun ❤️
DeleteOi mitä herkkuja! 'Abkhazia' on hieno, samoin 'Louvois'. Eversti Sinappi on ehkä hiukan liian sinapinkeltainen minun makuuni. Pitäisi nähdä varmaan luonnossa! Aika hempeä yhdistelmä tuo amerikanpioni sinisen kurjenmiekan kanssa. On ne kurjenmiekat vaan ihmeellisiä kasveja!
ReplyDeleteRuskeansävyisissä kukissa on jotain tavattoman kiehtovaa, se on vähän merkillinen kukkaväri :-D Iiriksissä on kyllä niin monia sävyjä yhdessä ja samassa kukassa, niitä voisi tuijotella loputtomiin.
DeleteNo kyvämem aika. jopa on iiriksiäkin monen värisiä. ;imulla ei olöe kuin keltaisia. Olen niitä vuosien varrella kyllä laittanut mutta aina ne on ´hävinnyt jos kerran kukkii niin se on siinä. Mutta ei hätää, näitä saan ihailla ja katsoa useammankin kerran ja taas haaveilla omista iiriksistä.
ReplyDeleteOn todella, ja kostean paikan kurjenmiekat eivät edes mahtuneet tähän juttuun! Se on sääli, että häviävät eivätkä kuki enää toistamiseen. Luulen oppineeni viimein hoitamaan ja lannoittamaan niitä niin, että kukkivat.
DeleteKyllä harmaa kukkanen on kaunein kukkanen!
ReplyDeleteOn onhan se ilman muuta, ja pusuteltavin myös!
DeleteKiitos näiden kurjenmiekkojen esittelystä ja ohessa mukavasta tietopaketista. Iiriksen kukka on kerrassaan hieno ja erilaisia väriyhdistelmiä löytyy yllättävän paljon.
ReplyDeleteSanos muuta. Eksoottinen ulkomuoto ja loputtomat sävyt – tästä ei kukka juuri parane. Kukkivatkin pitkään nyt, kun nuppuja on muodostunut runsaasti.
DeleteUpeita kurjenmiekkoja kerta kaikkiaan ja täälläkin hienoinen hurahdus on varmaan meneillään - ehkä. Tuo miekkojen suku on valtava ja nimien kanssa saa olla tarkkana, jos pystyy - minä en ehkä koskaan siihen pysty. Olen parrakkaiden ystävä, mutta tänä vuonna siperialaiset ovat ottaneet upealla ryhdikkyydellään ja kukkatulvalla minut pauloihinsa. Jotenkin keltaisten sävymaailma on ottanut minut valtaansa, toki tumma värimaailma ja tuo teen juojana tuo teeiiris olisi ihan karkki kuten myös Ransu-murunen!
ReplyDeleteNuo kelta-ruskeasävyiset loistokurjenmiekat ovat hurmanneet minut täysin. 'Drink Your Tea' on niin hienostuneen vaalea, murretun värinen, että siinä silmä lepää ja ihanasti se sointuu muihin sävyihin. Onpa onni, että satuin taimimyymälään, kun siinä oli kukkia, sillä olen lakannut luottamasta myymälöiden taimilappujen kuviin. Netinkään kuviin ei ole aina luottamista. Mutta kun omin silmin näkee, sitten väri on tosi.
DeleteNäissä esittelemissäsi iriksissä on jännä värimaailma. Jos siis jätetään huomioimatta siniset ja valkoiset. Ruskeaa, viininpunaista, keltaista. Kaikki hienoina ja yllätyksellisinä yhdistelminä. Niiden kerääminen vaatii jo hiukan enemmän paneutuneisuutta, jota sinulta kyllä löytyy. Ei tuollaisia herkkuja monestakaan tavallisesta puutarhamyymälästä löydy - kuin tuurilla. 'Louvois' on minusta todella hieno. Kuin taideteos.
ReplyDeleteOnpa Ransulla päättäväinen ilme. Varmasti pysäyttää koiran kuin koiran.
Tuurilla näitä on tosiaan löytynyt. Harmi, ettei 'Indian Chief' ollut sitä mitä piti, olisit varmasti tykännyt siitäkin. Tuo perinteinen sininen on toki ihan kaunis myös, mutta kovin tavallinen. Nyttemmin ostan mieluiten kurjenmiekat kukkivina, jos suinkin mahdollista, niin ainakin silloin näkee, minkä värisiä kukat ovat.
DeleteRansu taisi kuulla naapurin koirien haukuntaa. Silloin on oltava tarkkana.
Ransu-vahti kaikessa komeudessaan!!
ReplyDeleteKyllä kelpaa komeuttaan näyttääkin upeiden kukkasten keskellä, on hällä vahdittavaa P-A-L-J-O-N-!!!
Kyllä tosiaan on :-D
DeleteTodella kauniita , mutta kyllä Ransu on kaikkein kaunein.
ReplyDeleteOnhan se, ilman muuta ❤️
DeleteHuikean kaunista kurjenmiekkojen kukintaa.
ReplyDeleteNe ovat kyllä ihania, niitä on niin monenlaisia ja eri kasvupaikoille.
DeleteMistä hankit tuon "Drink Your Tea" iriksen? Ostin sen Latvian taimistolta ja se kukki pian, minulla tuli pari vuotta sitten mieleen että tämä iris olisi sinun mieleesi ja se sopisi ruskopenkkiin. :)
ReplyDeleteSe on kaunis ja tuoksuukin muistaakseni. Jaoin sen ja nyt se ei kuki. Sen sijaan "Double Standard" ja "Pennywhistle" kukkii, joka tuoksuu sitruunalta.
Pioni Bowl Of Beauty tuoksuu mielestäni kermakakulta, se kukkii nyt ja on hieno, vaikka yleensä laitan vain kerrannaisia pioneja. Totta tuo kuinka pionit kukkivat vain hetken, itse jos on matkoilla niin näkee vain siemenkodat.
Muistaakseni hankin sen Puutarhanikkareilta. Olipa sinulla tarkka visio, juuri ruskopenkissä tämä iiris kasvaa ja olen aivan hulluna siihen. Tänä aamunakin ihastelin sen kauneutta sateessa. Siinä tuntuu olevan joka päivä edellistä enemmän kukkia!
DeleteNiin totta tuo, että iiriksiä kannattaa nuuskutella, kuten pionejakin. Niissä on niin monia tuoksuja. Bowl od Beauty ei täällä ole ihan vielä avannut ensimmäistä kukkaansa, toivottavasti tänään, niin saan haistella. Double Standardia pitääkin käydä nuuskuttamassa, kunhan puutarha vähän kuivuu sateen jäljiltä, se on vähän keskellä kukkapenkkiä :-D
Toivottavasti se kasvaa hyvin ja runsastuu, olen huomannut että iiriksissä on eroja siihen mitkä kukkii hyvin. Double Standardin jaoin pieniksi palasiksi mutta se kukkii silti niistä pienistä aluistaan. Puolasta se Drink Your Tea oli, törmäsin siellä niin erilaisiin lajikkeisiin. Vaikea löytää näitä, Helsinki on lähin mistä täällä löytää mutta olisipa kiva ihan tavallisesta lähi puutarhamyymälästä ostaa.
ReplyDeleteTotta, iiriksissä on eroja selvästi. Minullakin noista parrakkaista kukkivat samat vuodesta toiseen, ja tietyt toiset eivät.
DeleteNo on siellä kurjenmiekkojen juhlaa kerrakseen! Toinen toistaan upeampia ja osa aika hätkähdyttävänkin värisiä. Itse olisin kyllä saattanut kakostella kerran jos toisenkin, jos tuon 'Colonel Mustardin' olisin saanut vääränä lajikkeena. Onneksi sinä sait juuri sitä minkä halusitkin. Minullakin kukkii juuri nyt ensimmäistä kertaa ikinä parrakas kurjenmiekka. Lajike mysteeri. 'Indian Chief' oli yksi vaihtoehdoista mutta taitaa olla liian sininen sellaiseksi.
ReplyDeleteTuossa rakennuksen seinustalla saattaa tuuli pyörteillä sen verran kovasti, että se kaataa korkeammat kasvit pois seinän varresta. Sääli sinänsä, sillä kivijalka olisi aika komea tausta kukille. Ehkä sinun pitäisi viritellä siihen joku kaide, johon kasvit saisivat rauhassa nojailla.
Ihana 'White City' ihanassa seurassa. Viileää tyylikkyyttä. Tämä kesä taitaa olla kurjenmiekkojen mieleen. Löysin tänään yhdestä ilmeisesti loistokurjenmiekasta vaikka miten monta nuppuvartta ja ehkä lehtien seasta tulee vielä lisääkin. Pitää käydä tutkimassa kaikki muutkin, josko nekin olisivat innostuneet nuppuilemaan.
Voi miten ihanaa, että kurjenmiekkasi kukkivat hyvin sielläkin! Tuntuu tosiaan olevan niin, että kurjenmiekat viihtyvät tänä kesänä paremmin jostain syystä. Olisi kiva tietää, mikä saa ne kukkimaan.
DeleteTotta, tuuli tuossa pyörteilee. Täytyy yrittää muistaa laittaa Abkhasialle ensi vuonna tuet valmiiksi. Siinä vaiheessa on myöhäistä, kun nuput ja kukat ovat jo kääntyneet varresta 90 asteen kulmassa.
Niin monta, niin ihanaa...ja miten häkellyttävän hienosti yhteensopivat kasvinkumppanit niillä, värisointujen nautinto skrollata postaustasi ees ja taas. Ja pehmoturkki Ransu-vahti omassa elementissään muun kauneuden keskellä. Nyt riittää ihasteltavaa!
ReplyDelete-Mummopuutarhuri
Ihana kuulla, että pidit väriyhdistelmistä, yritän niitä sommitella, tosin tuo yllätys-sinisävyinen on tietenkin ihan muuta kuin se punakukkainen Indian Chief, joka sen piti olla. Mietin, pitäisikö se siirtää, sillä tarkoitus oli, että tuo koko laajempi alue, johon sisältyy Rohan myös, ei sisältäisi sinistä ollenkaan, siellä on oma värimaailmansa.
DeleteYmmärrän hyvin, että sininen voi häiritä, kun näet kokonaisuuden kerralla. Sinänsä hennon vaaleanpunainen amerikanpioni ja tämä lilahtava yllätyssininen sopivat hyvin yhteen, mielestäni kumpikin toisen väriä korostaen.
Delete-Mummopuutarhuri
Kyllä, kauniisti sointuvat ja voi olla, että kurjenmiekka jää tuohon paikkaan, kun siinä viimein viihtyy ja kukkii.
DeleteKyllä irikset osaavat ihastuttaa, varsinkin nuo ei ihan pereinteisen väriset!
ReplyDeleteErikoisen väriset säväyttävät minuakin eniten.
DeleteSiirsin syksyllä sinulta oppimani tiedon perusteella kaikki niukasti kukkivat kurjenmiekkani puolivarjosta paahteisimman penkkiin reunaan ja ostin avoimien puutarhojen päivänä yhdestä pihasta kahta uutta lajia. Nämä uudet lajit tekivät valtavasti kukkia vain muutamalla varrella, joten kiitos tämänkin tiedon välittämisestä! Vanhat miekkani tyytyivät vielä lehtiin, mutta ehkä nekin ensi vuonna innostuvat, kun ovat nyt paremmassa paikassa.
ReplyDeleteColonel mustardia himoitsin muutama vuosi sitten. Ehkä nyt raaskisi hankkia sen, kun tiedän, että minulla olisi sille hyvä paikka. Toinen hankkimistani nimettömistä kurjenmiekoista oli vieläpä vähän samanhenkinen. Siinä kun on sinapin väriset keskuslehdet. Ei aavistustakaan, mitkä tässä ovat oikeita termejä, mutta ne alimmat terälehdet ovat liiloja. Erinomaisen onnistunut ostos joka tapauksessa, vaikken yhtään tiedäkään, mikä se mahtaa olla.
Ain
No mutta ihanaa, että ne uudet ainakin kukkivat! Toivottavasti vanhatkin siitä reipastuvat.
DeleteNyt en oikein muista, mistä Colonel Mustardin toissa vuonna löysin, mutta toivottavasti löydät sen!
Ihania iiriksiä!
ReplyDeleteTodellakin!
Delete