Sunday, 1 March 2026

Kesäinen veneretki

 Vaikka lämpötila on lupaavasti siirtynyt miinuksista plussalle, tuntuu varsinaiseen kevääseen olevan vielä pitkä aika. Yhtäkkiä muistin, että puhelimessani on kuvia kesäiseltä veneretkeltä.
Koska en yleensä ikinä käytä puhelimen kuvia blogiin tai paljon mihinkään muuhunkaan, olivat ne lähes täysin unohtuneet.

Kuvat ovat heinäkuun alkupäiviltä, kun oli vielä koleaa. Ystävä oli kaupungista kylässä ja pistin jonakin päivänä keittiön hellaan jopa valkean, kun tuntui niin viileältä. Taisi olla ennätys; en muista koskaan heinäkuussa taloa lämmittäneeni!
Pääsimme ihanan herrasmiesystäväni kauniilla puuveneellä pienelle luotoretkelle. Käväisimme parilla pikkuisella asumattomalla minisaarella.

Saarten luonto jaksaa aina hämmästyttää. Tuossakin on makeavetinen lampi ja suolainen meri (no, hyvin vähäsuolainen, Itämeri kun on) vieri vieressä, jopa pikkuruinen rantalepikkökin mahtuu samaan kallionkoloon.

Ystäväni luotettava menopeli on upea, tervalta tuoksuva, painava ja vakaa saaristovene. 

Pienimmissäkin kallionhalkeamissa on sinnikästä elämää.

Sateisen alkukesän takia sammalet olivat hämmästyttävän vihreitä. 

Käärmeenpistoyrttiä kasvaa kalkkipitoisilla paikoilla, se on kovin kaunis kukkiessaan.

Toivottavasti viihdyit retkellä. 

Toivon, että seuraavalla kerralla voin raportoida jostakin kiinnostavasta versonkärjestä puutarhassa.


Käärmeenpistoyrtti Vincetoxicum hirundinaria

4 comments :

  1. Ihanat tunnelmat 🇫🇮

    ReplyDelete
  2. Kiitos, viihdyin erinomaisesti. Hienoja kuvia, ihana käärmeenpistoyrtti! Näkisinpä sen joskus itsekin. Ja kyllon hiano paatti 🥰. Kiva lukea sinusta taas.

    ReplyDelete
  3. Juuri tuollaista keliä jo toivoisin! Komeita kallioita, kiviä, sitkeää kasvillisuutta. Lainehtivaa vetää... kutsuen uimaan! Vieläkö jää sulaa meidän mökkijärveltä... pistää miettimään, kun kelit ei muutu.

    ReplyDelete
  4. Kiitos, viihdyin oikein hyvin tällä retkellä kuvien parissa. Meriluonto on kaunista kaikkina vuodenaikoina, mutta ehdottomasti kesänäkymät vetoavat minuun.
    Jos niitä versokärkiä ei ihan lähipäivinä näy, raportoi silti jostain. Katselen kuviasi ja luen tarinoitasi mielelläni. Kevään odotuskin sujuu näppärämmin, kun on kiinnostavaa luettavaa.

    ReplyDelete

Kaunis kiitos kommentista!