Sunday, 21 September 2025

Kasvimaalla kiveyskin kukkii

 Loppukesän sateet ovat saaneet jotakin aikaan.

Ruusupapu 'Celebration' kukkii kauniin värisenä ja tuottaa mukavasti satoa. Muutama pussi pikaisesti keitettyjä papuja on pakkasessa. Isoimmat pavut, joissa on jo kookkaat siemenet, olen säästänyt ensi vuonna kylvettäviksi.

Niin ihmeellistä kuin se onkin, lopulta yksi kitulias sinisalvia 'Oxford Blue', josta alkukesällä kirjoitin, on kasvanut tuuheaksi ja kukkii kauniisti. Näitä kylvin siis pussillisen keväällä, mutta vain yksi taimi selvisi elossa kesään. Eikä sekään hääppöiseltä näyttänyt vielä heinäkuussa. Sitten se alkoi kasvaa.

Hajuherneet jatkavat kukintaa, kun keräsin välillä siemenpalot pois. Nyt vain toivon, että uusia siemeniä ehtii kehittyä, muuten niitä on häviävän pieni määrä ensi vuodeksi. Tämä on 'Nimbus'.

'Franciscus Cupani' on reipas kukkija.

Kasvimaan kiveystä valloittavat koristekasvit ja myös rikkaruohojen taimet. Harmaakäenkukan lehtiruusukkeita on siellä täällä ja koristemansikka Lipstick – ei kun koristemansio nykyään – venyttää pitkiä lonkeroitaan metrien päähän ruusutarhasta, missä sen pitäisi kasvaa.

Asiasta ruusutarhaan. Bourbonruusu 'Honorine de Brabant' on pukannut syksyn iloksi pari kukkaa, nämä ovat raidallisia. Voin nyt ihan rehellisesti tunnustaa, että keräilen kirjavakukkaisia ruusuja. Tosin en moderneja; tämä on 1800-luvun lopusta.

Austinit ovat harvoja nykyruusuja, joita puutarhaani kelpuutan. Lady of Shalott on aiemminkin osoittanut olevansa loistava syyskukkija, niin tänäkin vuonna.


Bourbonruusu Rosa Bourbon-Ryhmä
Hajuherne Lathyrus odoratus
Harmaakäenkukka Lychnis coronaria
Koristemansio ×Comagaria rosea
Ruusupapu Phaseolus coccineus
Sinisalvia Salvia patens

4 comments :

  1. Oi kyllä kiveys näyttää hienolle mansion(kin) ansiosta. Salviakin näyttää söpölle. Oman valkoisen ruusupavun jo kompostoin kun kyllästyin katselemaan keltaisia lehtiä seinällä. - terkuin pienen pihan Tuija

    ReplyDelete
    Replies
    1. Meilläpäin ei vielä lehdet ole kellastuneet, on ollut niin lauhaa. Satoakin tulee vielä.

      Delete
  2. Vielä löytyy kukkivia puutarhastasi, hienoa. Meillä ei kotona muuta kukkivaa enää ole kuin pian aukeava komea maksaruoho.

    ReplyDelete
  3. Sateet eivät näytä kovin paljon häirinneen Austinien nupputuotantoa. Emily Brontëkin näyttää vähät välittävän monien muiden kasvien talviunille valmistautumisesta.
    Jaaha, koristemansikka Lipstick onkin nyt koristemansio. Joku haluaa säästää kirjaimia.

    ReplyDelete

Kaunis kiitos kommentista!