Saturday, 4 April 2026

Väriä pääsiäiseen

 Eilen oli pilviseksi sadepäiväksi harvinaisen hieno ilma.

Tähtisahrami 'Roseus' avautui punaisessa villissä penkissä. Onneksi tällä alueella ei ole kovin pahasti myyriä, sillä muotopuutarhan lähes kaikki tähtisahramit näyttävät hävinneen.

Eilen aamulla säätiedotus näytti koko päivälle pilvistä ja illaksi sadetta, mutta sää olikin varsin kelvollinen, kuten kuvasta näkyy. Tämä päivä onkin sitten sumuinen ja harmaa, sateen pitäisi alkaa iltapäivällä. Saa nähdä, kuinka käy.

Jouluruusulaakso ei yleensä näytä talven jälkeen näin ankealta. Tarhajouluruusujen lehdet ovat ruskistuneet vallan muodottomiksi hirviöiksi. Muutamat tuppaat puistolumikelloa ja yksittäinen kirkkaankeltainen talventähden kukka ilostuttavat kuitenkin paljon. Voisihan noille jouluruusuillekin saksia näyttää. Olen puutarhan kevätsiivouksessa vasta puolivälissä.

Muotopuutarhassa 'Hippolyta' -lumikellot ovat nousseet täyteen korkeuteensa; ensimmäinen kukkahan avautui jo maanrajassa. Se näytti todella hassulta, sillä näiden kasvutapa on tällainen siro ja ilmava.

Mäntyjen alla metsäpuutarhassa on kaunis vaaleansininen imikkä ollut kukassa jo jonkin aikaa. Tässä olisi mainiosti ravintoa aikaisille pölyttäjille, mutta en ole vielä nähnyt ensimmäistäkään kimalaiskuningatarta, erakkomehiläistä tai perhosta. Täällä merellä on niin viileät keväät.

Lumikello 'Atkinsii' avasi varovasti nuppujaan. Ulompien kehälehtien lomasta voi erottaa sisempien kehälehtien muodostamaa suloista pientä hamosta.

Tässä on nyt sitten 'Charlotte', joksi aiemmin väitin edellisen kuvan Atkinsiita. Tämä on todella paljon pienikokoisempi, lehdetkin ovat aivan erilaiset. Tällä on tyypilliset puistolumikellon kapeat, litteät lehdet, kun Atkinsiin lehdet ovat leveämmät ja kourumaiset. 

Puistolumikello 'Viridapice' on levinnyt mahtavaksi tuppaaksi. Kukinnan jälkeen ylös ja istutus harvempaan! Tämän lajikkeen erikoisuus on ulompien kehälehtien vihreät kärjet.

Kaiken tämän valko-vihreän tyylikkyyden päätteeksi tulee loppuun väripläjäys.

Ostin kauniin vaaleansinisiä helmililjoja – olen heikkona niihin, siis nimenomaan vaaleansinisiin – ja narsisseja, löysin pienen talventähtiruukunkin lähitaimiliikkeestä. Toivottavasti näistä on iloa pitkäksi aikaa, kun on niin sopivan viileää.
Yö oli vähän turhankin viileä, muutama aste pakkasta. Helmililjat menivät platkuiksi, mutta eivätköhän ne siitä reipastu.

Iloista pääsiäistä!


Helmililja Muscari
Imikkä Pulmonaria
Puistolumikello Galanthus nivalis
Talventähti Eranthis
Tarhajouluruusu Helleborus × hybridus
Tähtisahrami Crocus tommasinianus

18 comments :

  1. Ihania ovat. Hyvää pääsiäistä 💛

    ReplyDelete
  2. Voi ihanuus tätä kevättä. Kyllä niin hyvä mieli tulee, kun maasto
    nousee iloksemme kasvit väreineen.
    Ihanat kuvat!
    Mukavaa pääsiäistä!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kevät on ihanaa. Tänään on tosin huomattavasti ankeampi sää, räntää sataa :-D
      Kiitos!

      Delete
  3. Kuvasi saavat niin keväiselle ja iloiselle mielelle. Kerrassaan kaikkea suloista ja kaunista! Meilläkin alkoi sataa alkuillasta. Sade tekee varmaan hyvää puutarhalle. On mukava istuttaa puutarhaan helmililjojen ja muiden pääsiäiskukkien sipulit. Mietin tänään, että hoidan homman heti, kun kukinta päättyy.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Juuri näin; koleaa on, mutta kosteus tekee todella hyvää nouseville kasveille. Tänne on tälle päivälle luvassa lisää sadetta, mahdollisesti räntää – tosin sitäkin tuli jo eilen :-D

      Delete
  4. Hei Saila!
    Meillä kevät muuttui talveksi. Lumisadetta koko yön ja aamupäivän tänään. Onneksi se on nyt kuitenkin sulannut pois. En tiedä miten kaikki sinivuokot ja muut kevätkukat voi, en ole ollut ulkona katsomassa, on tosi kylmä.
    Terveisin Marika

    ReplyDelete
    Replies
    1. Huh huh, lumisadetta niin pitkään! Täällä tuli eilen räntää jonkin aikaa, mutta ei siitä maahan kertynyt yhtään valkoista. Tälle illalle on seuraava sade luvassa, saa nähdä, missä olomuodossa se tulee.
      Onneksi kevätkukat sietävät kylmää hyvin.

      Delete
  5. Tähtisahramit ovat nätit kuin vastakuoriutuneet linnnunpoikaset pesässään.
    On tosiaan pilvistä, mutta kuitenkin onneksi pääsiäinen, eikä syys:-) Kiitos samoin iloista pääsiäistä sinullekin!
    Merja

    ReplyDelete
    Replies
    1. Onneksi on kevät, koleat päivät sietää tähän aikaan vuodesta huomattavasti paremmin. Kiitos!

      Delete
  6. Tähtisahramikuvasi on myös kauniin värikäs.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Niissä on todella näkyvä väri, ihana.

      Delete
  7. Aikainen kevät ennätyslämpimine maaliskuineen sai odottamaan kasvien runsasta heräämistä ja kukkimista. Niin ei ole oikeastaan käynytkään, vaan kaikki etenee varsin hitaasti. En pidä sitä ollenkaan pahana, vaikka puutarhaihminen tietenkin toivoisi näkevänsä kaiken ihan heti. Aika kuivaa on ollut, joten eilinen sade teki luonnolle hyvää. Olen kuullut vanhan sanonnan "keväällä sataa suoraan laariin".
    Sinulla on jo paljon ihania kukkijoita. Metsäpuutarhan imikkä on niin suloinen hennon vaaleansinisine kukkineen. Joluruusulaakso paikan nimenä on kuin suoraan sadusta. Tänä keväänä jouluruusujen lehdet ovat lähes poikkeuksetta mustia ruttanoita. Ainakin täällä.
    Pitääkin laittaa ulkovaatteet päälle ja lähteä kameran kanssa pihalle.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kevät on oikeastaan edennyt loistavalla tavalla, ei liian nopeaan (täällä merellä ei niitä superlämpimiä päiviä ole ollut), ei myöskään takatalvea. Sopivan viileää ja muutama plusaste riittävät, vaikka aurinkoiset päivät olisivat toki kivempia kuin tällaiset koleat.
      Itse toivon, että lumikellokausi kestää mahdollisimman pitkään, niinpä tämä on ihan täydellistä. Myöhäisemmät kevätkukat ehditään nähdä sitten ajallaan.
      Sade kyllä tekee hyvää! Osa puutarhastani on toisaalta ollut melkoista mutavelliä, pieni kuivuminen saisi nurmikon kestämään paremmin kulkemista.

      Delete
  8. Tähtisahrami on kyllä kaunis, muistaisin sitä istuttaneeni mutta ei vielä ole näkyvissä. Keltaisia sahrameita istutin purkkiin ja olivat perunavarastossa. Kukkivat jo mutta olivat kyllä piristävä väriläiskä.
    Nyt on aivan hirveä myräkkä ja maakin jo valkoinen kun lunta räntää tulee vaakasuoraan. Kevätkukinta kestää pitempään kun on viileää mutta jos vähän näkyisi aurinkoa niin ihan kiva olisi. Täällä lounaisrannikolla ollut niin paljon sumuisia harmaita päiviä.
    Meillä ei ole paljoa vielä pihalla ollut peuroja siksi kysynkin että ovatko imikät niitten herkkua ? Ajattelin istuttaa mutta jos ne syödään heti niin harmittaa...
    -Eeva-

    ReplyDelete
    Replies
    1. Toivottavasti tähtisahramisi pian ilmestyvät!
      Eilen illalla oli kyllä aika hurjaa, ilma ihan valkoisenaan räntärättejä ja sitten maakin tuli valkeaksi. Aurinko olisi tosiaan kiva nähdä vaihteeksi, tänäänkin on sade/räntäpäivä.
      Imikkää ei muistaakseni kovin paljon ole syöty. Kannattaa kokeilla! Toisaalta kyllähän peurat maistelevat vähän kaikkea.

      Delete
  9. Oi miten hieno kuva tuosta tähtisahramista! Kaikki nuo ensimmäiset urhoolliset pinnalle puskevat näyttävät suorastaan hehkuvilta tuota kevään ruskeutta vasten!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Justiin se. Kuten sinäkin taisit blogissasi sanoa, kuolleen kasvijätteen seasta nousevat tuoreet sipulikukat tuottavat mahtavan kontrastin. 'Roseus' on todella hyvän värinen krookus! Kovin kapoinen vain silloin, kun kukka on kiinni, ja kun ne pysyvät tällaisina sateisina päivinä tiiviisti nupussa, ei niitä tahdo edes huomata.

      Delete

Kaunis kiitos kommentista!