Tänään löytyivät ensimmäiset kimalaiset! Vihdoinkin, olin jo ehtinyt niitä kaivata. Nämä ensimmäiset ovat aina kuningattaria, muut sukupuolet ja säädyt tulevat myöhemmin, kun kuningattaret saavat ne ensin aikaan.
Kevään kimalaiset ovat aina valtavia, sillä kuningatar on kookas. Syystäkin: sillä on koko seuraavan kimalaissukupolven tulevaisuus harteillaan.
Keväiset kurjenmiekat ovat takuuvarmoja kimalaismagneetteja ja se onkin hyvä syy istuttaa niitä. Tässä on huhtikurjenmiekka 'Katharine Hodgkin' ja oikealla lumikurjenmiekka.
Nyt kurjenmiekkoja on avautunut monessa värissä. Ne ovat niin kauniita!
Kevätkurjenmiekka 'Halkis' on saanut lajiketoverin! En ollenkaan huomannut sen nuppua tuolla taempana, mutta kevätkurjenmiekat ovat tällaisia. Kukkanuppu on kapea puikko maan pinnalla, ei sitä välttämättä huomaa.
Krookuksia on alkanut avautua tihenevällä tahdilla. Tämä on kevätsahrami 'Pickwick'.
Paikoin saa jo monta kukkaa samaan kuvaan! Vaaleat pienet kukat ovat persiansinililjaa, muut krookuksia. Tuossa on hyvät apajat pörriäisille ja perhosille. Eilen tapasin kevään ensimmäisen perhosen nimenomaan tässä kohdassa.
Mustin kopin edustalla on ryhmä 'Cream Beauty' -kultasahrameita (tai kultasahramin risteymiä). Oikealla on kirkkaankeltainen talventähti. Niissäkin käy kova pörinä.
Tämä sahrami on istutustietojen mukaan 'King of the Striped', mutta Erkkikään ei ota selvää aiemmassa kuvassa olleen 'Pickwickin' kanssa, kumpi on kumpaa vai ovatko kumpikin lopulta samaa. Joskus olen sitä yrittänyt selvittää, mutta vaikeaa se on.
Matkalla ruskopenkkiin on yksi sahrami tullut nurmikolle vastaan.
Armeniansahrami 'Bronze Beauty' on esiintynyt blogissa aiemminkin tänä keväänä, mutta nyt niitä on enemmän ja kukat ovat auki. Tämä on todella hienon värinen krookus.
'Orange Monarch' on upean värinen, mutta kukkii niin lyhellä varrella, että se on lähes hukuksissa kasvimassassa joka kevät. Onneksi se on näkyvän värinen!
Loppuun sellainen tieto, että olin arvannut punakukkaisen pystykiurunkannuksen tulevan kukkaan ruusu-heinätarhassa 13. huhtikuuta Koska kukkii -haasteessa. Tänään ensimmäinen kukka alkoi vähän raottua, joten lasken kukkimispäiväksi tämän päivän. Huti tuli taas, mutta vain kahdella päivällä.
Onneksi tämä kiurunkannus löytyi, sillä ruusu-heinätarhassa(kin) ovat myyrät myllertäneet perusteellisesti. Kaikki muut kiurunkannukset ovat hävinneet, paitsi tämä yksi.
Armeniansahrami Crocus angustifolius
Huhtikurjenmiekka Iris Reticulata-Ryhmä
Kevätkurjenmiekka Iris reticulata
Kevätsahrami Crocus vernus
Kultasahrami Crocus chrysanthus
Lumikurjenmiekka Iris histrioides
Persiansinililja Scilla mischtschenkoana
Pystykiurunkannus Corydalis solida
Talventähti Eranthis
Minkähän takia minä en välillä näe kuvia ilman erillistä klikkausta 🤔 Ei koske pelkästään tätä blogia. Ei ole myöskään joka kerta sama juttu, vaan välillä näkyy ja sitten yht´äkkiä ei. Kyllä saan nuokin auki, kun klikkaan tuota miniatyyrineliötä.
ReplyDeleteTykkään noista vaaleankeltaisista eniten. Niissä on jotain salaperäistä sumuisuutta, kuin ne kasvaisivat jossain taikametsikössä.
Krookukset ovat jännittäviä, kun niitä voi olla ihan missä vaan. Ei tarvita erillistä kukkapenkkiä.
Piti kokeilla uudelleen heti perään... tadaa! Kaikki kuvat näkyvät. Ompa mystistä.
DeleteMinusta Bloggeri on käyttäytynyt tosi kankeasti jo pari viikkoa. On vaikeuksia saada kommenttiruutua näkyviin tai kommenttia läpi. Jotain nettihäirintää varmaan jostain maailman suunnasta käsin ;-D
DeleteIhanasti sanottu tuo taikametsikkö! Totta, nuo vaaleankeltaiset näyttävät siltä kuin hohtaisivat taikavaloa. Krookuksia tosiaan putkahtelee nurmikoltakin. Tosin aika monia muitakin pikkuisia sipulikukkia, kun siemeniä leviää vähän joka suuntaan. Se on ihanaa vain.
Sinulla on todella komeat kiurunkannuskasvustot ja krookukset ja tarpeen ne ovatkin komeavartaloisille kimalaiskuningattarille. Toivottavasti kylmät yöt ei niitä lannista vaan suvun jatkaminen onnistuu ja pikkupölyttäjiä tulee iloksemme. Todella upea tuo armeniansahrami.
ReplyDeleteSartsalla oli ongelmaa kuvien kanssa, postauksesi ei tullut listalleni lainkaan jostain syystä. Ehkä järjestelmäongelmia ja toivottavasti ne hoituvat ajallaan. Mukavaa viikonloppua!
On kyllä ihan todella vaikuttavaa, että kimalaiskuningattaren vastuulla yksin on pesänrakennus ja suvunjatkaminen, hän tuottaa kaiken tuosta pulleasta söpöstä kehostaan. Tänäänkin kimalaisia ja perhosia lentelee iloksemme, onneksi on lämpimiä päiviä kylmien öiden vastapainoksi.
DeleteKiitos ja mukavaa sunnuntaita Kivipeltoon!
Oi oi miten ihanaa kauneutta.
ReplyDeleteIhanaa viikonloppua sinulle
Kiitos, samaa sinulle!
DeleteVoi miten paljon ihanuuksia taas. Yritän muistaa noista liiloista krookuksista ettei siis ole väliä kumpi pussi kaupasta käteen osuu. Varmaan molempia olen kotiin kiikuttanut. Ja kyllä taas suututtaa myyrät. Toivottavasti kiurunkannuksia ilmestyisi jostain ihmeestä vielä lisää. Tänään näin ensimmäisen sitruunaperhosen. Ihana kevät. - terkuin pienen pihan Tuija
ReplyDeleteJoskus selvitin, että Pickwickin ja King of the Stripedin erottaa siitä, miten leveä on kehälehtien ulkopuolen tyven liila puikkomainen kuvio :-D Menee tämä harrastus tarkaksi, enkä silti päätynyt oikein mihinkään lopputulemaan, paitsi kai siihen, että molemmat omani taitavatkin olla samaa lajiketta keskenään. En enää muista, kumpaa.
DeleteIhana kevät on! Kiurunkannuksia on onneksi todella paljon, sillä niitä kasvaa tontillani luonnostaankin, vaan nuo punakukkaiset on täytynyt erikseen hankkia.
Bronze Beautyssa on todella herkän kaunis väriyhdistelmä.
ReplyDeleteSe on minustakin upea. Keltaista ja viininpunaa jännittävänä kombona.
DeleteNaiset ovat monessa edelläkävijöitä, näin keväisin siinä roolissa kimalaiskuningattaret. En ole taitava tunnistamaan ötököitä. Ehdinkin jo pohtimaan kevätkurjenmiekoissa pörräävien kimalaisten nimeä. Nyt sekin selvisi, että kyseessä ovat kimalaiskuningattaret. Pörheitä rouvia olivat.
ReplyDeleteArmeniansahrami 'Bronze Beauty' on upea ja parhaimmillaan juuri tuollaisena isona väljänä ryhmänä.
Kahden päivän huti ei ole kummoinenkaan huti. Punainen kiurunkannus on kaunis. Ainakin myyrillä on hyvä maku ja esteettistä silmää, vaikka ties minne ne minäkin lähettäisin.
Kaikilla kimalaislajeilla taitavat olla vain kuningattaret liikkeellä keväisin, näin ainakin jostain selvitin. Joten monia eri kimalaislajeja ne saattavat olla, mutta kaikki ovat lajinsa edustajina kuningattaria. Osa on pienempiä, osa todella kookkaita riippuen kimalaislajista. Naisissa on kirjaimellisesti tulevaisuus.
DeleteIhanasti on osa krookuksista runsastunut, olen niin iloinen tuosta myyrättömästä ruskopenkistä, jossa kasvit ovat pystyneet lisääntymään!
Voi olla, että punaisen kiurunkannuksen ensimmäinen kukka avautuu kunnolla vasta tänään – enpä olekaan muistanut käydä katsomassa – joten siinä tapauksessa se on vain päivän huti, vaikka ennakoivasti päätinkin kukkimispäiväksi jo tuon raottumispäivän.
Oi mitä silmäkarkkeja. Minäkin löysin tällä viikolla joukon kimalaisia krookusten kukissa pörräämässä, ja yksi niistä oli kuningatar. Kimalaisten bongaaminen saa aina sydämen läikähtämään ilosta.
ReplyDeleteKimalaisten keväinen pörinä on aivan riemullista. Ihanaa, kun puutarha on täynnä elämää pitkän syksyn ja talven jälkeen!
DeleteJestas, että siellä kukkii! Ja minäkin kuulin jo pörinöitä jossain kulkiessani (meidän pihassa ei pörisijöille ole vielä paljon mitään pöristeltävää). Meillä on kyllä kylmä piha, kun ei edes krookukset ole vielä kukassa🤔
ReplyDeleteNo voi hiisi. Toivottavasti siellä pian jotain kukkii iloksesi! Kylmältä kuulostaa, ja pitkältä odotukselta – en kestäisi odottaa ensimmäisiä kukkijoita noin pitkään :-D
DeleteKaunista katseltavaa pihan täydeltä, se on kevät nyt!
ReplyDeleteNiin on, vuoden ihanin aika!
DeleteMeillä en ole vielä nähnyt kuningattaria, mutta pian varmaan alkaa näkyä, koska iltapäivät ovat lämmenneet. Kiurunkannuksen arvaus meni tosi lähelle.
ReplyDeleteVarmaan pian kimalaisia tulee, kun vain tulee riittävän lämmin päivä – tai ehkä kylmät yöt ovat vielä estäneet niitä heräämästä.
DeleteHei Saila!
ReplyDeleteAivan ihana keväinen postaus. Meillä oli kuningatar eksynyt kasvihuoneeseen, luulen että sain sen ulos kun avasin ovet ja luukut.
Perhoset tanssi puutarhassa eilen, vaikka ilma on vielä viileä meillä.
Oikein hyvää alkanutta viikkoa /Marika
Kuningatar löysi varmasti ilos jotakin kautta. Ihanaa, oikein perhosten tanssia! Kiitos, hyvää viikkoa sinullekin, Marika.
DeleteMeillä pörisi viikonloppuna kuningattaria ainakin pari, ihana ääni. Ja kiva, että kuningattarille on ruokaa tarjolla. Hyvä syy aina upotella krooksia lisää puutarhaan ja myös muita kevätkukkijoita.
ReplyDeleteJoskus olen yrittänyt erottaa Pickwickin ja King of the Stripedin toisistaan istutuspaikkojen mukaan. Olen vain mennyt enemmän sekaisin, kun jokin raidallinen krookus onkin ollut paikassa, jossa ei olisi pitänyt olla krookuksia lainkaan. Joten en enää omistakaan yritä niitä erottaa.
Kimalaisten pöreä surina on niin odotettu ääni talven jälkeen!
DeleteMinäkin tiedän, mihin kohtaan olen istuttanut kumpaakin raidallista lajiketta, mutta siitä en ole ihan varma, onko kummankin pussissa ollut oikeaa sorttia. Niissä pitäisi olla pieni ero, mitä en ole löytänyt. Se ei ole hirveän vakavaa onneksi, ja kumpikin on todella kaunis krookus.
Ihania kukkia! Bronze Beauty on suosikkini. Palasen kirsikkaluumun alla kukki joukko King of the Striped -krookuksia viime keväänä, mutta tänä vuonna niitä ei ole näkynyt. Sen sijaan kadonneiksi luulemiani muita lajikkeita on putkahdellut sieltä täältä. Kimalaiskuningattaret voivat olla tosi isoja, pelastin yhden majesteetillisen yksilön lasikuistilta eilen.
ReplyDeleteVoi harmi, toivottavasti krookuksesi eivät ole hävinneet kokonaan, vaan nousevat vaikkapa vähän myöhemmin. Ainakin täällä krookuksia putkahtelee maasta koko ajan.
DeleteKimalaiskuningattaret ovat joskus todella vaikuttavia. Kookkaan kimalaislajin kuningatar on suorastaan jättiläinen!
Onneksi meilläkin jo muutama krookus kukkii, kun noita kuningattaria on näkynyt jo täälläkin!
ReplyDeleteKrookukset vetävät kimalaiset puoleensa kuin magneetit :-)
Delete