Kevään kukista osa on pikkuruisia, osa lähes suuruudenhulluja.
Niin tai näin päivän päälle, mutta on tämä ihastuttava väri! Tuo veden kielelle.
Ilokseni huomasin nurmikolla tämän lähistöllä punakukkaisia pystykiurunkannuksen siementaimia. Betti oli puutarhani ensimmäinen punakukkainen kiurunkannus, jälkeläisiä on ehtinyt tulla jo monen vuoden ajan.
Tonttini kasvaa laidasta laitaan luonnon pystykiurunkannusta, joka on tällaista violettikukkaista. On mukavaa saada eri värimuunnoksia, kun eri väriset kannat risteytyvät.
Ensimmäisen kuvan punakukkainen kiurunkannus asustaa ruusu-heinätarhassa. Siellä ovat myyrät myllertäneet urakalla. Kuva demonstroi, ettei keisarinpikarililja oikeasti myyriä karkota. Aivan kasvin vieressä on myyrän kolo. Keisareita pitäisi istuttaa aivan kylki kylkeen, ilmeisesti.
Myyriä on todella paljon edelleen. Toivon, että tämän vuoden aikana kannat kääntyvät laskuun, sillä myyriä on ollut huomattavan paljon jo pari vuotta. Viime syksynä niitä oli vielä sitäkin enemmän. Toivoin, että ankara talvi olisi ne tuhonnut, mutta mitä vielä. Myyriä vilisee silmissä ja Supercat-loukku nappaa tunneleista vuoroin vesimyyriä, vuoroin peltomyyriä. Kumpikin syö kasvien juuria ja kukkasipuleita, ikävä kyllä.
Onneksi osa kasveista on kumminkin yhä elossa! Nämä ovat viime syksynä istutettua 'Bowles's White' -sieberinsahramia. Näistäkin on toistaiseksi noussut vain tämä yksi, mutta sekin on iso ilo.
Keisarinpikarililjoina myydään paljon risteymiä, joilla on lajikenimi, mutta ei lajinimeä, sillä ne eivät ole mitään lajia, eivät keisarinpikarililjaakaan. Tämä mahtihienon värinen ruskopenkin komistus on 'Sunset'. Sen vierellä korostuu turkinlumikellojen raikas väritys ja hentous. Vaikka onhan niillä lumikelloksi leveät ja komeat lehdet.
Ensimmäisen kuvan punakukkainen kiurunkannus asustaa ruusu-heinätarhassa. Siellä ovat myyrät myllertäneet urakalla. Kuva demonstroi, ettei keisarinpikarililja oikeasti myyriä karkota. Aivan kasvin vieressä on myyrän kolo. Keisareita pitäisi istuttaa aivan kylki kylkeen, ilmeisesti.
Ihanaa, että lumikellot ovat yhä kukassa, täällä merellä ei ole ollut niin kuuma, että ne olisivat kuihtuneet.
Ruskopenkin toisella reunalla maasta nousee 'Early Bird' -marhanliljoja oikein ponnekkaasti. Ne nostavat isoja multakokkareita tieltään.
Selvästi erottuvin on keisarinpikarililja 'Aureomarginata' eli kirjaimellisesti keltareunainen. Tällä on yhdet kevään makeimmista versoista, siis en tarkoita makua vaan ulkonäköä!
Minulla alkaa olla melkoinen kokoelma keisareita ja niiden tapaisia pikarililjoja, joten toivon voivani joidenkin viikkojen päästä esitellä niiden upeita kukkia monessa eri sävyssä.
Keisarinpikarililja Fritillaria imperialis
Marhanlilja Lilium Martagon-Ryhmä
Pystykiurunkannus Corydalis solida
Sieberinsahrami Crocus sieberi
Turkinlumikello Galanthus woronowii









Puistattaa jo pelkkä myyräkuvan katsominen 🫣Merri ei ole saanut tänä keväänä vielä mitään saalista, vaikka se ulkoilee jo paljon enemmän, kuin talvella. Maia on myös aina ovella, kun se aukeaa, jopa rasittavuuteen asti. En kyllä jaksa uskoa, että se saalistaisi yhtään mitään. Hieno neiti vain katselee ja mietiskelee.
ReplyDeleteMitä ihmettä, pikku myyrähän on ihan ylisöpö! Tykkäisin niistä kovasti, elleivät ne tekisi niin paljon tuhoja puutarhassa. Ja viimeksi kun hajottivat moottorisahani...
DeleteNyt, kun Musti on mullan alla, ei myyrillä enää ole Ransusta huolta, se ei ole metsästänyt vuosiin. Toivon, että jostain joku lumikko keksii, millaiset myyräapajat täällä on.
Vaarattomia myyriä? Jotka hajottavat moottorisahan? Aika creepyä minusta 😂
DeleteNo kyllä toisaalta, kun alkaa ajatella... :-D
DeleteMyyrä on söpö, mutta ei tietystikään ole toivottu vieras pihapiirissä. Terkut Ransulle!
ReplyDeleteEi ole iloinen vieras söpöydestään huolimatta.
DeleteRansu kiittää! Terveiset sinne paikallisille söpöliineille!
Niinpä, myyrän älykkyyden ja aistien aliarviointia, ettei ne tajuaisi keisarinpikarililjan vieressä kasvavan tulppaanin sipulia herkuksi! Muotopuutarhasi mylläyksien kaltaiset vastoinkäymiset saavat kyllä ahdistumaan, varmana miettii: onko tässä istuttamisessa mitään mieltä…onneksi me puutarhaa rakastavat kuitenkin yleensä noustaan uudelleen ja uudelleen, ja, jatketaan vaan istuttamista…
ReplyDeleteSinulla on ihanasti maastot siellä jo monissa kukissa, niin kauniita kuvissakin! Punaisen kiurunkannuksen värisävy on ihan täydellinen. Se ei ole tumma, eikä vaalea, eikä kuuma, eikä kylmä. Se on ihana!
Kyllä täälläkin alkaa näkyä jo vähän sinistä ja violettia, ja tänään bongasin puutarhassani kukkivan valkovuokkomättään aurinkoisen rinteen juuressa!
Merja
Myyrät tosiaan tuntuvat löytävän kaiken haluamansa. Tuossa aika lähellä pikarililjan & tunnelin yhdistelmää olen napannut toisesta tunnelista jo viisi peltomyyrää putkeen – koskahan tämä myyräsuoni ehtyy. Sitten voi taas siirtää pyydyksen johonkin toiseen kohtaan ja toivoa, että saan kantaa pienennettyä suuremmalla tahdilla kuin ne lisääntyvät.
DeleteMonia kukkia on siellä täällä, paikoitellen isompiakin kukkalämpäreitä, tämä on niin ihanaa.
Voi että, valkovuokko jo nyt! On aikaista ja nopeaa. Täälläkin ne nousevat maasta, nuppuja en ole vielä erottanut.
Niin syyllisen näköisenä lymyilee kivikossa mur mur - terkuin pienen pihan Tuija
ReplyDelete:-D
DeleteCorydalikset ovat ihania ja se että ne hiljalleen ottavat tilaa! Tuo teidän saaren oma lajike on todella ihana ja meilläkin se on jo nupulla - toivottavasti sekin tekee muurahaisten kanssa diilin, että siemenet kantautuvat laajemmalle ja kasvi risteytyisi lähellä olevien corydalisten kanssa - Merlin on lähin ja siitä combosta voisi tulla hyvin kaunis saati joskus keltaisena kukkivan c.bracteatan kanssa.
ReplyDeleteSinulla on todella paljon fritillarioita ja juuri tuo, että lajikenimiä löytyy, lajinimiä ei, niin se on harmillista. Yritän omaa fritillariakantaani lisäillä hiljalleen ja toistaiseksi tuntuu, että kaikki on hyvässä vaiheessa, vaikka yöpakkasia on ollut, mutta sitä viime kevään kovaa pakkasta ei onneksi ja toivottavasti ei tulisi. Tuo Aureomarginata on todella upea ja sekin hankintalistalla kerratun 'Double Goldin' ohella.
Voi myyrän pirulaista, toivottavasti kannan huippu olisi jo ohi!
Ensimmäiset Corydalikset ovat vasta kukassa ja varsinainen kukkanurmikkokausi on vielä edessä päin. Ihanaa. Jännien risteymien odottaminen on kyllä kivaa! Minäkin hankin viimein Merliniä syksyllä, se on niin kaunis. Onneksi ne tuli istutettua paikkaan, jossa myyrät eivät ole tehneet tuhojaan.
DeleteOn toisaalta ihan luonnollista, ettei noilla monilla Fritillaria-lajikkeilla ole lajinimeä, sillä ne on tehty risteyttämällä monia eri lajeja keskenään. Ehkä niille jossain vaiheessa keksitään oma nimi, edes tieteellistä nimeä niillä ei vielä ole muuta kuin Fritillaria. Suomen kieleen on yleensä näissä risteymätapauksissa ympätty sana tarha-. Tarhapikarililja onkin tietääkseni vielä vapaana, tarhakeisari olisi kuvaavampi :-D
Hyvä, jos tänä keväänä ei tule niin hankalia pakkasia. Toistaiseksi kevät on edennyt oikein loistavasti kuin juna – välillä yöpakkasta, mutta ei liikaa. Ennuste näyttää tosin tämän viikon lopusta eteenpäin viileämpää ainakin tänne; lähempänä viittä kuin kymmentä astetta päivisin. Se on ok, kunhan ei ole pakkasta!
Hurjaa, että myyrät ovat vielä noin pelottomiakin, että poseeraavat rauhassa!
ReplyDeleteHih, no kyllä! Seuraavaksi ne varmaan änkeävät sänkyyn kylkeen nukkumaan :-D
DeleteNetti kiurunkannusten kukkiva matto näyttää ihanalta. Minä piilotin syksyllä hankkimani pienet mukulat eroon toisistaan, joten nyt alut ovat vielä minikokoisia. Toivottavasti ne lisääntyisivät.
ReplyDeleteVoihan myyrät, harvoin näkee itseotetuissa puutarhakuvissa myyrän kurkistavavan kolosta.
Ihanat kiurunkannusmatot ovat vielä edessä päin, ensimmäiset vasta kukassa siellä täällä. Hyvä ajatus istuttaa ne harvaan, sillä siementaimia syntyy kyllä!
DeleteMyyriä on hirveästi, tuo oli utelias. Kyllä niitä näkee silmin vilistämässä, mutta harvemmin tyyppi jää paikalleen.
Mikäs pikku söpöliini se sieltä kivien välistä kurkistelee😠?! Samaa ongelmaa on täällä sisämaassakin, grrrr. Ihan pistää murisemaan.
ReplyDeleteIhana valo kuvissasi. 'Aureomarginata' suorastaan hehkuu!
Söpöliini tosiaan, harmi vain, millainen tihutyöntekijä. Tänään tutkin, onko Parrotian versoissa elämää, kun huomasin, että sen runko on aivan kaluttu tyveltä! Voi hitsi, siis kaikki puuvartiset pitäisi ympäröidä jyrsijäverkolla – ei vain hedelmäpuut. Kuriilienkirsikan kanssa sama juttu, sitäkään en ollut huomannut suojata, sillä se on elänyt täällä jo niin monta vuotta, eikä sitä ole aiemmin syöty.
DeleteTässä päivänä eräänä peuranlihapullia pyöritellessäni mietin, että teoriani "syö puutarhaviholliset" ei oikein päde myyriin. En halua syödä myyränlihapullia :-D
Totta, Aureomarginata on kuin soihtu.
Muutamassa päivässä kiurunkannuksia on alkanut nousemaan sieltä täältä. Aivan kuin tämä kevät olisi erityisen runsaslukuista corydalisten juhlaa. Ja ollaan vasta kasvukauden alussa. Aika ihanaa!
ReplyDeleteMieluummin katselisin myyriä Avara luonto -ohjelmassa kuin sinun tai kenenkään muunkaan blogikuvissa. No, ainakin on tullut todistettua, ettei keisarinpikarililjoista ole myyrien torjujiksi.
'Aureomarginatan' lehdet ovat todellakin upeat. Kuvaa katsoessa ensimmäisenä tuli kyllä mieleen, että anopinkielikö se on muuttanut puutarhaasi.
Ihanaa, kun kaikkea nousee! Valitettavasti samalla korostuu kaikki se, joka ei nouse, tilalla on kuoppia, joissa jalka uppoaa syvälle kukkapenkkiin. No, sekin kuuluu harrastuksen luonteeseen, onpahan vain tällainenkin tilanne tullut nyt koettua. Ei ole parinkymmenen vuoden aikana ollut näin valtavasti myyriä.
DeleteHeh, anopinkieleltä se tosiaan tässä vaiheessa vielä näyttää! Kohta alkaa varsi venyä ja lehdet asettuvat eri lailla.
Meillä kerran vesimyyrät söi mustaviinimarjapensaan juuret ;-( Kesällä se sitten kuoli paikalleen ja pensas tuotti vielä hyvin satoa.
ReplyDeleteNo tuo juuri, että kun ne tuhoavat kokonaisia pensaita tai puita syömällä juuret :-(
DeleteOtsikon luettuani ihmettelin, että teilläkö on vasta kiuruja, kun täällä on peipot laulaneet jo ainakin pari viikkoa. Enkä tajunnut edes kuvasta, että viittasit kiuruilla pystykiurunkannukseen :D Nyt on selvästi liikaa univelkaa ja liian pitkiä päiviä takana kun ei aivotoiminta pelaa yhtään.
ReplyDeleteJulmettu noita myyriä! Tulevat vielä poseeraamaankin aivan kuin reiät puutarhassa ja syödyt kasvit eivät riittäisi. Taitaisit tarvita tusinan loukkuja, jotta joka käytävään saisi laitettua ansat.
Kylläpä on komea tuo viimeisen kuvan keisari. Toivottavasti saareen ei osu pakkasia, jotka tuhoaisivat kasvavat nuput.
Olet selvästi loman tarpeessa :-D
DeleteTusina loukkuja saattaisi ehkä riittää tai sitten ei. Ystäväni sanoja lainaten: pihallani on tunneleita kuin Pariisin metroverkostossa. Tämä myyrien määrä on järkyttävää. Onneksi niitä myös nousee loukun avulla – vainaina ja se on hyvä.
Pystykiurunkannukset ovat kyllä hyviä leviämään, liekö muurahaiset siemeniä kuljettavat?
ReplyDeleteMutta voi piip noita myyrätuhoja, toivottavasti kanta todellakin romahtaa jo pian.
Voi hyvin olla, että niidenkin siemenet leviävät muurahaisten mukana, kun esimerkiksi punakukkaisia on nyt ilmestynyt nurmikollekin, tosin ei kovin kauas Beth Evansista kumminkaan.
DeleteOlisi kyllä kivaa, jos myyrät häviäisivät asap.!