Valoa kohti!
Rotkolemmikki on lempiperennojani ja olenkin kerännyt kokoelman eri lajikkeita. Tämä oli alun perin 'Variegata' eli 'Dawson's White' – valkokirjavalehtinen lajike läikikkäällä tavalla toisin kuin useimmat muut rotkolemmikit, joilla on verkkomainen kuvio lehdissään.
Sitten alkoi yhdestä kohdasta kasvaa huomattavasti vahvempi vihreälehtinen verso. Lopulta se voitti ja syrjäytti kirjavat lehdet kokonaan. En ole siitä pahoillani, sillä kasvista tuli mahtavan elinvoimainen. Kuvassa se kukkii jo huhtikuun lopulla. Silkkana vihreälehtisenäkin rotkolemmikin sydämenmuotoiset lehdet ovat hyvin kauniit ja ihastuttavat lemmikkikukat pääsevät täysillä parrasvaloon, kun lehdet eivät niin herätä huomiota.
Kasvi on myös tuottanut muutaman siementaimen, joita olen päässyt istuttamaan uusille paikoille.
Hyvää talvipäivänseisausta!
Rotkolemmikki Brunnera macrophylla

Kevätkalenterisi seurassa nämä viimeiset pimenevät päivät ovat tuntuneet paljon viihtyisämmiltä. Kiitos sinulle, kun on saanut kulkea mukana. Hyvää talvipäivänseisausta sinullekin! <3
ReplyDeleteMerja
Kiitos! Onpa mukava kuulla, että olet viihtynyt. Kyllä tästäkin talvesta taas selvitään ja oikeastaan kevääseen on enää keikaus :-)
DeletePitkä odotus on ohi, valoa kohti mennään! Pikkuriikkisin askelin, mutta kuitenkin ollaan oikealla tiellä :)
ReplyDeleteNiinpä, kohtapuoliin alkaa helpottaa. Sitä odotellessa keksin juuri uuden kohdan, johon ripustan valosarjan. En tajua, miten entisajan ihmiset selvisivät ilman valosarjoja :-D
DeleteKaunis rohtolemmikki. Kevättä ja valoa kohti kohta mennään.
ReplyDeleteOikein ihanaa Joulun aikaa sinulle
Kiitos, samaa sinulle!
DeleteKaunis sininen silmänilo!
ReplyDeleteIhanaa kevättä kohti pikkuhiljaa...
Tunnelmallista joulun aikaa sinne!
Kiitos, samaa sinulle!
DeleteKevätkalenterisi kanssa on ollut kiva kulkea kohti uutta kevättä ja toisaalta muistella edellistä. Aurinko kurkisti pikkuisen pilvien takaa kuin talvipäivänseisauksen kunniaksi ja kertoakseen, että täältä sitä vielä tullaan.
ReplyDeleteIhana rotkolemmikkien runsaus. Olen istuttanut rotkolemmikin vain kerran, mutta se ei halunnut jäädä vakiasukkaaksi. Kas kummaa, että sen suhteen luovutin? Olenhan monen muunkin kasvin kanssa jatkanut kokeiluja ja lopulta onnistunut.
Juuri tuo edelliskevään muistelu ja uuden odottelu on niin mukavaa. Päivä päivältä ollaan lähempänä lumikelloja!
DeleteKannattaa ilman muuta kokeilla rotkolemmikkiä uudestaan, jos se on sinusta kaunis (ja kukapa ei noista lemmikkimäisistä suloisista kukista pitäisi). Minulle on vähän mysteeri, missä ne viihtyvät ja missä eivät, kun se tuntuu olevan vähän sattumanvaraista. Niin että kannattaa vain kokeilla.
Kiitos ihastuttavasta kevätkalenterista! Olen seurannut sitä joka päivä ja nauttinut kauniista kuvista ja mielenkiintoisista kommenteistasi. Nyt mennään valoa, kevättä ja elämää kohti!
ReplyDelete