Friday, 23 May 2025

Saniaistarhan siimeksessä

 Saniaisia on vasta nousemassa, mutta kukkia löytyy.

Kukinnat kestävät tänä keväänä mahtavan pitkään. Kaunis, nimetön imikkä kukkii yhä vain seuranaan valkovuokko. Saniaisista haurasloikko on noussut ja se on näiden lähellä, mutta en tajunnut ottaa siitä kuvaa!

Pienen polun toisella puolella, kaadetun kuusen kannon vieressä, kukkii satumaisen kaunis, kerrottu valkovuokko. Tällä ei ole lajikenimeä.

Pistetään vielä lähikuva, kun vuokko on niin soma. Tämä on hankittu Tommolan tilalta ja siellä myydään käsittääkseni tätä edelleen nimellä "nimetön kerrottu valkovuokko" tai jotain sinne päin.

Sitten on kaikenlaista muuta, josta on myös jo raportoitu viikkoja sitten – ja kasvit ovat yhä kukassa! Upea, korkea tarhaimikkä 'Diana Claire' kukkii täysillä yhä vain, samoin pienet 'Sailboat' -tarhanunnannarsissit. Nyt joukkoon on liittynyt kerrottu keltavuokko ja koiranhampaita, nekin ovat kyllä olleet kukassa jo vaikka kuinka kauan.

Mietin näitä kahta valkokukkaista koiranhammasta jo aiemmin keväällä ja ryhdyin lukemaan puutarhapäiväkirjaani. Nämä kukkivat tässä jo viime keväänä, joten tutkin päiväkirjaa vuodesta 2023 taaksepäin. Oikea vastaus löytyikin pian. Kesällä 2022 olen kirjannut siirtäneeni herkkunurkan 'White Beauty' -koiranhampaan (lajia Erythronium californicum, ei suomenkielistä nimeä) kaksi sipulia tänne saniaistarhan oikealle puolelle, saarnen rungonpätkän eteen.

Mikä hauskinta: herkkunurkassa kukkii yhä 'White Beauty' siitä huolimatta, että luulin siirtäneeni sen kokonaan! Onnistuin kuvaamaan sen niin huonossa valossa, ettei kukkaa oikein erota. 
Vasemmalla kukkii siperianesikko, ihastuttava poikkeus sääntöön, että kaikki erikoisemmat esikot kuolevat. Mukulaleinikki on tummalehtinen 'Brazen Hussy'.

Lisäksi löysin – kun kitkin sadoittain syyssahramin lehtiä – kolme 'Lilac Wonder' -rusokoiranhampaan lehtitupasta. Olen istuttanut kolme sipulia kymmenen vuotta sitten, mutta ne eivät ole vuosiin kukkineet. Oikeastaan olin ajatellut niiden hävinneen, tai ainakin osan niistä, mutta koiranhammas on ilahduttavan sinnikäs kasvi. Löytyi kolme ihan reipasta lehtitupasta, joista yksi on tosin jäämässä unkarinsinivuokon jyräämäksi. 

Luulen vain, että paikka on koiranhampaille vähän liian kuiva. Täytyy miettiä niille parempia sijoituksia. Ongelmana on tietysti se, että kaikissa kosteammissa paikoissa on ihan hirveä rehotus, jonne koiranhampaat hukkuisivat. Syyssahramikin näyttää olevan oikea riesa, sillä se ei edes kuki kunnolla, mutta sen keväiset lehdet peittoavat alueen tiheänä kuin 20 cm korkea heinikko.

Takaisin saniaistarhaan. Se löytyy tuolta Ransun takaa. Matkan varrella voidaan ihastella kääpiömantelia; sekin on kukkinut jo kymmenen päivää! Lienee ennätys. Monena keväänä kukinta on kahdessa päivässä ohi.

Tarhaimikkä 'Diana Clare' lähempää, kun se on niin upea.

Lisäksi imiköissä on aina pörriäisiä, minkä vuoksi imiköitä täytyy ehdottomasti suosia. Tällä kertaa kuvaan osui villakärpänen.

Saniaistarhan alareunasta löytyy myös kalvaspikarililja.

Saniaistarhan yläreuna rajoittuu hedelmätarhaan eli heinikkoiseen ylärinteeseen, siellä kukkivat edelleen narsissit. Keltalehtinen pihajasmike 'Aureus' on kauniin värinen ja toivon siitä isoa puskaa.
Polun toisella puolella on oranssikukkainen atsalea tulossa toivottavasti runsaaseen kukkaan!

Niin se kevät etenee. Olen kovin kiitollinen äärimmäisen pitkistä kukinnoista. Tämäkin yksi kukkavarsi 'Martinette' -tarhatasettia on kukkinut kohta kuukauden! Ensimmäiset kukat avautuivat 28. huhtikuuta.
Ihan ihme!


Haurasloikko Cystopteris fragilis
Imikkä Pulmonaria (risteymiä kutsutaan tarhaimiköiksi)
Kalvaspikarililja Fritillaria pallidiflora
Keltavuokko Anemone ranunculoides
Kääpiömanteli Prunus tenella
Mukulaleinikki Ficaria verna
Pihajasmike Philadelphus coronarius
Rusokoiranhammas Erythronium dens-canis
Siperianesikko Primula cortusoides
Syyssahrami Crocus speciosus
Tarhanunnannarsissi Narcissus Jonquilla-Ryhmä
Tarhatasetti Narcissus Tazetta-Ryhmä
Valkovuokko Anemone nemorosa

33 comments :

  1. Kaikissa asioissa on hyvät puolensa. Tämän kevään viileys on mahdollistanut monelle kasville pitkääkin pidemmän kukinnan. Samanaikaisesti saattaa kukkia kasvit, jotka muina keväänä eivät ehdi toisiaan kohdata.
    Upea tarhaimikkä 'Diana Claren' puska. Sen koko tulee hyvin esille Ransun takana.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Vaikka viileys välillä harmittaa, on suorastaan ylellistä saada ihailla kevätkukkia näin pitkään. Krookuskausi meni nopeasti ohi (muistaakseni), kun silloin tuli yllättävän lämmintä, mutta narsissikausi näyttää kestävän iäisyyden. Toivonkin viileää nyt lähipäiville, kun olen osallistumassa Marketanpuiston markkinoille huomenna. Olisi kivaa, jos en missaisi kukkia poissa ollessani.
      Samaa mietin, että Diana Claren koko näkyy tuossa Ransu-kuvassa hyvin. Ja Ransuhan en ole mikään pieni kissa :-D

      Delete
  2. Aaah! Ihana vihreys ja rehevyys💚
    Saniaiset ovat kauniita, meillä niitä paljon suihkulähteen ympärillä.
    Valkovuokot hennoilla kauniilla kukilla ilahduttavat aina toukokuun.
    Kauniisti sinulla kukkii kaikki.
    Aurinkoa viikonloppuusi!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nyt alkaa olla rehevää ja ruohonleikkuukausi on ollut pakko aloittaa – huokaus. No, sitä jatkuu sitten seuraavat puoli vuotta ja oikeastaan alku oli ihanan hidas. Useimpina keväinä ruoho räjähtää kasvuun, nyt pystyin leikkaamaan yhtenä päivänä sieltä, toisena täältä.
      Saniaiset ovatkin varmasti kauneimmillaan suihkulähteen ympärillä.
      Kiitos, aurinkoista viikonloppua sinullekin!

      Delete
  3. Ihastuttavia nuo kerrotut valkovuokot. Minun yksinkertaiset valkovuokot olivat levinneet kahden metrin päähän vanhasta kukkamättäästä. Mätäskin oli kaksinkertsinen viime vuoteen verrattuna. Muurahaisetkohan niitä siemeliä siirtävät vai tuuliko lie????

    ReplyDelete
    Replies
    1. Varmaan ne siemenestäkin leviävät, mutta valkovuokkohan leviää myös juuristollaan. Parin metrin päässä sen täytyy kyllä olla siementaimia!

      Delete
  4. Sinulla riittää näitä kevään ihanuuksia vaikka kuinka pitkään! Puutarhasi on oikea aarreaitta. Tällä kertaa bongasin 'Diana Claire' -imikän. Hankin yhden tavallisen valkotäpläimikän viime syksynä ja sehän kukkikin jo täysillä ollakseen parin verson kokoinen pieni alku. Aiemmin en oikein ole tajunnut, mikä näissä niin viehättää, mutta kun olen sitä nyt kevään seurannut, niin kyllähän imikät on aika ihania. Sellaisia kevään kukkijoita.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kevätkukkia täytyy olla, kattaen koko kevään, joka tänä vuonna onkin ollut ihanan pitkä. Imikkä on kyllä kaunis, vaikkakaan ei sillä lailla näyttävä kuin moni muu, mutta muiden kasvien lomassa ihan täydellinen.

      Delete
  5. On siinä saniaisella kaunis nimi, haurasloikko😊Tuo fragilis tieteellisessä nimessä oikein soi haurautta! Kerrotut valkovuokot ovat kuin itse kevät tuollaisena isoja ryhmänä (apua, täällä minä kehun valkoisia kukkia!).
    Imikät ovat aina vaan ihania ja kalvaspikarililja myös.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Saniaisten nimien keksijä on ollut joku, jolla on mielikuvitusta ja kaudendentajua: hiirenporras, kotkansiipi, myös raunioinen on kaunis ja osuva nimi.
      Kyllähän valkoiset kukat ovat kauniita muiden lomassa. Kuten Helene Schjerfbeck sanoi: joka maalauksessa täytyy olla ripaus valkoista ja mustaa.

      Delete
  6. Tykkään imiköistä kovasti ja niin monista muistakin :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kukat ovat ihania :-) Imiköissä niitä on paljon ja kukinta-aika pitkä.

      Delete
  7. Imiköiden, samoin kuin päivänliljojen maailmaan olen vasta nyt herännyt. Imikät ovat todella kauniita ja aikaisia, pörriäisille mieleisiä. Fritillarioiden ystävänä tykkään toki kaikista, mutta tuo kalvas on kaikkein mieluisin! Ihanaa löytää jotain uutta, kuten sinä nuo koiranhampaan! itse olen ihmetellyt, että olenko todella trilliumeja laitellut sinne tänne - ilmeisesti!

    ReplyDelete
    Replies
    1. On jännää, miten kasveihin usein innostuu suku kerrallaan. Ihanaa kyllä löytää kasveja, joiden oli ajatellut hävinneen. Ehkä trilliumisi ovat tehdeet siementaimia? Ihanaa, että niitä on siellä täällä!

      Delete
  8. Imikät ovat yllättäneet minut omassa pihassakin; runsaita ja kauniita.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ne ovat kyllä ihania ja kun katsoo pörriäisiä, tajuaa viimeistään imiköiden ihanuuden.

      Delete
  9. Pörinää, pörriäisiä.... villakärpäsestä koskaan kuullutkaan.
    Minä olen kurkkinut lähimetsän mustikankukintaa - se on komeaa, mutta pörinää ja pörriäisiä varmaan tarvittaisiin, että olisi satoa poimittavaksi... hiljaista on meidän suunnalla.... 🥺😢

    ReplyDelete
    Replies
    1. Voi sentään, toivottavasti mustikoille on pölyttäjiä!

      Delete
  10. Kyllä tällä viileällä säällä on hyvät puolensa. Pitkän kukinnan lisäksi ei ole tarvinnut vielä kaivaa kesäpuutarhavaatteita esiin;)
    Mutta aivan ihanaa kukintaa siellä edelleen, ja lisää nuppuja aukeaa kai päivittäin.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ei ole tosiaan kesävaatteita vielä kaivannut :-D

      Delete
  11. Kerrottu valkovuokko ja ’Diane Clare’ tekevät hienot mättäät. Mätäsmuotoiset näyttävät aina kivoilta penkissä. Yksi hieno mätäs olisi kultatyräkki. Minulla on se, mutta kymmenessäkään vuodessa se ei ole kasvanut sellaiseksi hienoksi palloksi. En muista, olenko nähnyt sitä sinulla.
    Merja

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kultatyräkkiä minulla ei ole, olen keskittynyt punertaviin. Ja kirjavalehtisiin :-D Ehkä kultatyräkkikin vielä joskus tulee hankittua.

      Delete
  12. Monesti tämä kevätkukkien aika menee tosiaan ohi niin nopeasti, ettei perässä pysy, mutta nyt on todella saanut nauttia siitä. Ihana kerrottu valkovuokko!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nyt ei ole mennyt kukintoja ohi, tai sitten se on kiinni laiskuudesta tai muistamattomuudesta, jos ei ole kaikkia kukkia ehtinyt nähdä.

      Delete
  13. Haurasloikko, on siinä kasvi taas nimen saanut. Tuon kun kertoo työpaikan kahvipöydässä niin kukaan ei usko. Ja minusta nimi on siis kaunis. Se on ehkä omasta mielestäni hauras kasvi joka kauniisti loikottaa varsiaan. Imikät ovat kukkineet todella pitkään ja runsaasti tänä vuonna, jotain hyvää tässä kylmän kalseassa toukokuussa. Muuten kyllä toivon, että hieman lämpenisi eikä sataisi alvariinsa juuri silloin kun minulla olisi aikaa olla puutarhassa.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ai niin, viihtyyköhän kalvaspikarililja hieman varjoisemmassa paikassa kun minun taimistani se mikä on varjossa kukkii komeasti mutta auringon taimi ei koskaan. Mietin, pitäisikö siirtää taimi varjon siimekseen.

      Delete
    2. Minustakin haurasloikko on kaunis nimi. Tuli mieleen yksi vieras, jolle kerroin saaremme kaivoksilla, että tuossa kasvaa taikinamarjaa. Hän oli vakuuttunut, että vedin nimen hatusta.
      Siirrä ihmeessä paahteen kalvaspikarililja siimekseen. Minäkin tein sen virheen, että istutin ensimmäiseni paahteeseen, seuraavalla kerralla olin viisaampi ja se kasvi on viihtynyt.

      Delete
  14. Viileys on jatkanu kukintojen säilymistä. Meille on nyt lämpenevää luvassa. Vettäkin on saatu ihan kiitettävästi, kuhan ei hana jiä auki vuan pitemmäks aikoo. Kylyvöt on kesken vielä. Ihmetellä täytyy noita kasvien nimiä. Kukahan niitä keksii! Kaunis on tuo kalvaspikarililja ja meilläkin imikät alakaa kukkia.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Toivottavasti ei jää hana auki. Meillä ei ole tullut liikaa sadetta, mutta hyvä, että jonkin verran on silti tullut. Kuivuutta ei nyt ole.

      Delete
  15. Ihana valkovuokkokasvusto, tuntuvat viihtyvän. Omat koiranhampaat näyttäisivät varsin johdonmukaisesti päätyneen rusakon hampaisiin, vain osittaisia lehtituppoja näkyvillä. Elossa sentään joten josko ensi vuonna ne kukatkin jäisivät ihailtavaksi.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Voi itku! Perhanan ristiturvat. Saisivat syödä jotain vähemmän arvokkaita kasveja.

      Delete
  16. Ransu villahousuineen kaikkineen!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Se taitaakin olla villahousujen pesupuuhissa kuvassa.

      Delete

Kaunis kiitos kommentista!