Joskus, muistaakseni viime talvena, muistaakseni Sartsa (Silmukka soikoon -blogista) kommentoi, että olisi kiva nähdä neuletöitäni vaihteeksi. Tai hänen blogissaan siitä ehkä kommenteissa keskusteltiin. En enää muista, mutta olen silti muistanut ottaa joitakin kuvia tekeleistäni tältä vuodelta.
Tällaiseen raidoitukseen saa myös uppoamaan kaikenlaisia pikku nyyttejä, joita on jäänyt. Otin käsittelyyn lempivärit eli turkoosin ja ruskean sävyt.
Siinä vaiheessa yleensä pyörittelen työtä jonkin tovin edessäni, usein peilin edessä, ja mietin: kauluri? keeppi? pipo? Tällä kertaa päätin jatkaa työtä pitkänä neuletakkina, jonka etureunoihin tein lopuksi levennykset luumunvärisestä alareunan langasta. Tein samalla mallilla myös korkean kauluksen. Hihoissa on samaa kuvioneuletta toffeenvärisenä.
Loppujen lopuksi tästä ei siis tullut yhtään ohjeen mukainen neule, mutta sekin on tyypillistä. Harvoin jaksan noudattaa ohjetta pilkulleen ja joskus tulee jotakin aivan muuta. Lisäksi lankani ovat aina mitä ovat, en yleensä osta lankoja ohjetta varten, vaan katson, mitä löytyy. Ruskea sileän pinnan lanka on omaa kasvivärjättyä suomenlampaanvillaa.
Kesällä sain ostettua lisää ruskeaa ja harmaata, mutta en ole vielä saanut aikaiseksi muuttaa yläosaa. Paksusta langasta tehdyn työn yläosa on onneksi nopea purkaa ja tehdä uudestaan, ei siihen montaa iltaa mene. Luultavasti. Lanka on Novitan Halaus, joka on puuvillaa, alpakkaa ja villaa.
Toukokuun alussa valmistui unelmien neuletakki, jonka ohje on odottanut vuosia. Koin, että työ on niin suuritöinen, että se vaatii totaalista keskittymistä, kun samassa neuleessa on kohopintaa ja kuviota. Mutta ei se ihan niin vaikea ollutkaan, kerros kerrallaanhan tämäkin vain etenee.
Tähän väliin kuva itsestäni toisen näkemyksenä. Kristiina K:n blogissa oli joskus kesällä kiva haaste laittaa kuva itsestä piirrettynä, mutta en sitten siihen ehtinyt, vaikka sain tämän upean teoksen jo toukokuussa. Rakkaan ystäväni syntymäpäivillä oli tuolloin todella kivaa ohjelmaa, muun muassa se, että vieraat maalasivat toisistaan potretteja.
Toukokuun alussa valmistui unelmien neuletakki, jonka ohje on odottanut vuosia. Koin, että työ on niin suuritöinen, että se vaatii totaalista keskittymistä, kun samassa neuleessa on kohopintaa ja kuviota. Mutta ei se ihan niin vaikea ollutkaan, kerros kerrallaanhan tämäkin vain etenee.
Itsensä kuvaaminen on ärsyttävän hankalaa!
Tässäkin toteutuksessa on eri langat kuin ohjeessa. Harmaa on oman tuotannon ahvenanmaanlampaan villaa, sitten on monenlaisia lankoja, mm. paikallisten lampaiden villalankoja, joita toin matkamuistona Orkneyltä ja Shetlannista. Olin hillonnut niitä johonkin erityisen tärkeään projektiin ja tämä oli sellainen.
Neuletakille oli käyttöä jopa heinäkuussa, kun oli niin viileää. Kohokuvion takia takki on yllättävän painava, mutta se on silti ihanan tuntuinen, tai ehkä sen vuoksi.
Kaupunkikodissa olen käynyt vain kääntymässä viimeisen puolen vuoden ajan. Lohikäärmekauluri on edistynyt hyvin hitaasti, mutta nyt se alkaa olla valmis. Tein siitä turkoosi-sinisen pikku hiljaa voimakkaammiksi muuttuvissa sävyissä ja päätin, että se on valmis, kun Taru sormusten herrasta -äänikirjamaraton loppuu ja se loppui eilen illalla. En vielä päätellyt, se on tänään edessä.
Kaupunkikodissa olen käynyt vain kääntymässä viimeisen puolen vuoden ajan. Lohikäärmekauluri on edistynyt hyvin hitaasti, mutta nyt se alkaa olla valmis. Tein siitä turkoosi-sinisen pikku hiljaa voimakkaammiksi muuttuvissa sävyissä ja päätin, että se on valmis, kun Taru sormusten herrasta -äänikirjamaraton loppuu ja se loppui eilen illalla. En vielä päätellyt, se on tänään edessä.
Sitten pääseekin kokeilemaan, miten vaate asettuu kaulan ja hartioiden ympärille. Neuletyöt ovat joskus todella jännittäviä, sillä sovittaminen on vaikeaa kesken työn, kun puikko vetää neuleen kasaan niin, ettei kokoa tai ympärysmittaa pääse kunnolla näkemään.
Kauniita neuleita. Tuo unelmiesi neuletakki on upea.
ReplyDeleteOlen todella iloinen, että viimein tartuin sen tekemiseen.
DeleteIhania erityisesti unelmien neuletakki ja luumunvärisen lisän saanut neulatakki. Myös Ransu bongattu!
ReplyDeleteOlet tarkkasilmäinen :-D
DeleteTuosta vaan vaihdat ikkunanpokien uusimisesta ihanien neuleiden tekoon. Sinulla on kyllä kädentaitajan geenit! Tuo kahden langan systeemi onkin hyvä idea. Pidän myös kovasti värivalinnoistasi. Mainitsit tuossa Orkneyn. Nuoremman polven elokuinen matka sinne oli hyvä ja ikimuistoinen. Mahtuihan siihen vuodenaikaan nähden poikkeuksellinen myrskykin. Mukavaa viikonloppua!
ReplyDelete-Mummopuutarhuri
Koko ajan on mukava jotakin tehdä.
DeleteVoi, miten ihanaa, että nuoret pääsivät Orkneylle ja kokivat sen huiman myrskynkin!
Hienoja neuleita ja voi, miten haastavia pintaneuleineen.
ReplyDeletePintaneuleet ovat kivoja :-) Tuon Dilys-takin graafinen kennostomalli miellytti silmää heti kun sen ensi kertaa jossakin kuvassa näin. Onneksi vanhan mallilehden sai vielä ostettua. Mutta repetitiivinen sekin on, eli lopulta ei kovin vaikea. Wallinin ohjeissa on silti aina jotakin uutta tekniikkaa tai ideaa, tuossa esimerkiksi alaspäin levenevä nappilista.
DeleteOlet kyllä tuhat taituri Kaikki onnistuu.
ReplyDeleteEi aina ensimmäisellä kerralla onnistu, mutta sitten puretaan.
DeleteVoi miten ihania kaikki nuo neulomukset! Mutta suosikkini on ensimmäisen kuvan neule; malli olisi juuri minunkin makuni mukainen.
ReplyDeleteSe onkin kivan rento ja helppo pitää.
DeleteOih, olet taitava. Ensimmäinen neulepusero ja kohokuvioinen neuletakki ovat juuri minun makuuni väreineen ja muutenkin, ah.
ReplyDeleteTaidat monia asioita ikkunoiden kunnostamisesta käsitöihin ja kaikkea siltä väliltä.
En ole mitenkään taitava, mutta pidän käsillä tekemisestä hyvin paljon.
DeleteKyllä oot aikaansaapa! Tuo neuletakki on miun makkuun ja kyllä muutkin neuleet on kivoja. Pehmeä värimaailma kaikissa. Arvuuttelen onkohan ihan kasveilla värjättyjä lankoja, turkoosista tulloo mieleen mesiangervolla saatavat värit.
ReplyDeleteAhaa, tulisiko mesiangervosta ihanaa turkoosia? Näissä ei ole kasvivärjättyjä lankoja muuten kuin ruskeassa neuletakissa muistaakseni punapuulla värjäämääni lankaa.
DeleteKyllä oon suanu turkoosia mesiangervolla. Enempi vihreään taittaa ja kuparivihtrillä puretin. Tutkin lankavarastojani ja kaks kerree on hiukan eri sävyistä turkoosin vihertävvee. Indiko on ainu millä sinisen suapi, mutta mesiangervossakin joku pigmentti siniseen on.
DeleteSepä on kiinnostavaa tietää! Nyt en kyllä enää aikoihin ole kehruuttanut valkoista lankaa, kun ahvenanmaanlampaista sitä väriä ei oikein saa riittävästi. Niinpä en ole värjännytkään pitkään aikaan. Mutta voihan toki myös ostaa lankaa värjättäväksi :-D
DeleteOlet ollut ahkera, oikein kaunis malli tässä harmaassa villatakissa.
ReplyDeleteTerveisin Marika
Kiitos! Joskus ohjeen noudattaminen pilkulleen kannattaa.
DeleteSiis niin hienoja! Ja mitä parhaimpia valokuvamalleja! Olet kyllä niin taitava, Saila!
ReplyDeleteJenni oli ihana malli, luonnollinen ja oma-aloitteinen. Voi kiitos rakas ystävä!
DeleteSinulla tuota kädentaitoa riittää moneen hommaan, vau!!!
ReplyDeleteNooh, koko ajan on jotakin puikoilla :-D
DeleteWaude miten taitava neuloja olet ja saanut paljon ihanaa aikaan. Ihanaa turkoosia tuossa ekassa neuleessa ja oi oi tuota kaarrokkeellista villatakkia
ReplyDeleteEkan neuleen värimaailma on tosiaan huippuihana. Oli mukava kerätä lempiväriset langat yhteen ja aloittaa.
DeleteUpeita neuleita. Olet taitava luomaan uutta, oli sitten kyse neuleista tai puutarhasta tai keramiikasta. Unelmien villatakki on niin kaunis. Samoin lohikäärme-kauluri.
ReplyDeleteLuominen on äärimmäisen mukavaa ja palkitsevaa.
DeleteOnpa mukavaa nähdä neuletuotantoasikin myös! Ensimmäisen kuvan neulepaidan väri hivelevät silmääni - aivan ihana, samoin tuo kaarrokeneuletakki kohokuvioilla - ihanan haastava ja todella kaunis myös! Kaikki neuleesi ovat upeita ja mielenkiintoisia toteutuksia!
ReplyDeleteItseään on mukava haastaa, ja samalla oppii uusia kikkoja, kun tekee ohjeen mukaan.
DeleteHauska tuo mietintö siitä mitä muuta aloitetusta voisi tehdä, jos suunnitelma muuttuu. Niin tuttua 😅
ReplyDeleteKiitos, kun laitoit kuvia! Ei tuon raitapaidan yläosa minusta mitään muutosta kaipaa. Venekaulusta muistan tehneeni usein nuorempana. Sinulla on kyllä tyylikkäämpi toteutus.
Dilys on upea kaikkine yksityiskohtineen. Neuleesi ja lankasi ovat muutenkin ihan sinun näköisiäsi, luonnosta inspiroituja.
Jos on tehnyt jotakin kohopintaa jo muutaman illan ajan, alkaa kynnys purkaa olla korkea. Mutta aina siitä jotakin keksii, neule onneksi myös joustaa, mikä lisää mahdollisuuksia.
DeleteMeinaan kyllä muuttaa raitapaitaan raitoja koko matkalle kaulukseen asti. Se näyttää kivemmalta silloin, ja tuossa mintunvihreässä kavennukset myös erottuvat turhan selvästi.
Siis tänä vuonna syntyneet nuo KAIKKI????
ReplyDeleteOlet kyllä sellainen monitaituri ja tuo lempitakki toi mieleen Myrskyluodon Maijan neuletakin... Jannella taisi olla paitana.
Vetäydyn takavasemmalle ihan hiljaa ja yritän saada jossain kohdin ne kuusisukkani valmiiksi....
Juu, mutta osan olin aloittanut tietysti jo edellisvuoden puolella. No, minähän kudon joka ikinen päivä, tai lähes. Syksyn ja talven mittaan huomattavasti enemmän, kun pimeys pakottaa sisälle.
DeleteEi se määrä, Repolainen, vaan laatu! Esittele kuusisukkasi ylpeydellä. Oman käden tuotoksia!
Ihania kaikki, mutta ykköseksi menee kuitenkin tuo neuletakki, jossa on kohokuviota ja kirjoneuletta.
ReplyDeleteJa kivasti sanottu, kerros kerrallaan kaikki valmistuu, aikanaan:)