Friday, 31 July 2026

Heinäkuu paketissa

 Ja taas mennään niittytunnelmissa.

Rohanin niittymäinen kohta pistää edelleen parastaan. Ojakärsämö, etelänruusuruoho ja tähkähelmikät sointuvat kauniisti yhteen.

Luppio 'Pink Tanna' on keveän suloinen ja sopii niittykohtaan hyvin.

Yksi ei soinnu väriltään joukkoon: violettia ei Rohanissa kuuluisi olla, mutta en ole raaskinut tätä kitkeäkään. Tämän kohdalla sattui erehdys lajikkeen suhteen. Piti olla punertavampi purppuratulikukka 'Rosetta', mutta ostin vahingossa viereisen 'Violettan' samasta taimilaatikosta. Voisihan tuon yrittää siirtääkin.

Tähkähelmikkä on aivan ihana. Se kyllä tuottaa melko reippaasti siementaimia, mutta toisaalta se ei leviä juuristolla lainkaan.

Rohanin loppupäässä on juuri sitä värimaailmaa, jota tähän suunnittelinkin. Tummaa ja valkoista: purppuraheisiangervo 'Diabolo' ja helminukkajäkkärä. Erittäin edustava pari.

Metrin päässä on seuraava edustava pari: David Austin -ruusu William Shakespeare 2000 ja hohtopiikkiputki. 

Mainitsin jo, etteivät värimintut välttämättä kovin hyvin täällä viihdy. Tämä 'Kardinal' on onneksi sentään hengissä, vaikka ei tämän runsaammin kuki.

Päivänlilja 'Bela Lugosi' sen sijaan kukkii! Oikein komeasti. Onneksi myyrät eivät ole tätä tuhonneet, siitä olisi tullut suru puseroon. Tilasin tämän aikoinaan Englannista.

Nurmikäytävän vastakkaisella puolella on ruusu-heinätarha ja ajatuksena on, että siinä kasvaa Rohaniin sointuvia kasveja. Kiiltoluppio 'Purpurea' ei ole koskaan ollut näin rehevä. Taustalla on nuori punahevoskastanja.

Punahevoskastanja 'Briotii' kukki tänä vuonna kahden kukinnon voimin! Tässä todistusaineistona kukinnoista toinen kesäkuussa.

Myös ruusu-heinätarhassa kasvaa tähkähelmikkää tuoden niittymäistä tunnelmaa. Ruusu 'Raubritter' on yhä erinomaisessa vedossa. Ruusujen kukinta on kestänyt ihanan pitkään, kiitos viileän heinäkuun.
'Raubritter' luetaan ilmeisesti nykyään nk. Macrantha-risteymiin, mutta niillä ei liene suomenkielistä nimeä.

Viimein näen 'Ferdinand Pichard' -remontanttiruusun kukan! Tämä on jo toinen taimi, ensimmäisen tuhosivat jänikset. Monen vuoden odotuksen jälkeen pääsen ihailemaan tätä unelmankaunista kukkaa.

Heinäkuun saldoon laskettakoon sekin, että sain viimein vaihdettua aurinkotuoliin jo viime syksynä ompelemani uuden kankaan. Koeponnistin tuolin pikaisesti itse, mutta kauemmin sitä jaksoi testata äitini eilen. Tuoli onkin hänen vanhansa, siinä on jo ties kuinka mones kangas. Puuosat voisi vielä öljytä.
Ja nyt sitten viereinen aurinkotuoli, joka on tähän asti näyttänyt aivan kelvolliselta, onkin kumman kulahtaneen ja haalistuneen näköinen... pitäisi kai jatkossa vaihtaa kumpaankin kangas samaan aikaan.


Etelänruusuruoho Knautia macedonica
Helminukkajäkkärä Anaphalis margaritacea
Hohtopiikkiputki Eryngium giganteum
Kiiltoluppio Sanguisorba tenuifolia
Luppio Sanguisorba
Ojakärsämö Achillea ptarmica
Punahevoskastanja Aesculus × carnea
Purppuraheisiangervo Physocarpus opulifolius, punalehtiset lajikkeet
Purppuratulikukka Verbascum phoeniceum
Päivänlilja Hemerocallis
Remontanttiruusu Rosa Remontantti-Ryhmä
Tähkähelmikkä Melica ciliata
Väriminttu Monarda

20 comments :

  1. Hei Saila!
    Pidän kovasti näistä tummanpunaisista kasveista. Väriminttu näyttää vasta heränneen kampaamattomilla hiuksilla. Minulla on niitä eri värejä ja haluaisin että ne lisääntyisivät, mutta niitä on vain muutama kappale joka vuosi. Minulla on tuo Luppio ja se lisääntyy aivan liian paljon, olen muutaman vuoden kaivanut pois niitä, ja nyt tänä vuonna ne on lisääntynyt taas. Ne viihtyy vähän liian hyvin minulla. Mutta en halua olla niitä ilman. Kaunis ruusu.
    Hyvää viikonloppua /Marika

    ReplyDelete
    Replies
    1. Hei Marika!
      Voi kun harmi, etteivät värimintut sielläkään niin hyvin viihdy, että lisääntyisivät. Ja jotkut kasvit sitten lisääntyvät liiaksikin. Puutarhurin hommat eivät lopu :-D
      Kiitos ja hyvää viikonloppua sinullekin!

      Delete
  2. Tähkähelmikkä kumppaneineen on erityisesesti mieluisa näkymä, 'Diabolo' ja helminukkajäkärä samoin. William Shakespeare tummuudessaan on myös upea.
    Minä tykkään tuoleistasi (äitisi tuoleista ❤️) juuri noin, erilaisina. Uusi kangas on kyllä tosi kaunis.😊
    -Mummopuutarhuri

    ReplyDelete
    Replies
    1. Meillä on sitten sama maku! Niin kasviyhdistelmien kuin kankaidenkin suhteen :-)

      Delete
  3. Kiiltoluppio näyttää jännittävältä ja kivalta kasvilta. Uusi tuolikangas on nätti; onko siinä akileijoja?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kangas on vähän outo, sillä siinä on sekoitus eksoottisia kasveja kuten kiinanruusua ja sitten akileijaa, mutta se on samassa köynnöstävässä varressa ihan toisen näköisten kukkien kanssa, eivätkä lehdetkään ole akileijan :-D Kangas on silti ihanan värinen ja kaunis, joten epäkuranttius annettakoon anteeksi.

      Delete
  4. Kyllä sinä avarrat kukkaismaailmaani niin upeasti, että tuolinpäällinen voisi olla mikä vain... mutta että sekin kukkii ja ei ihme, että kyyhkyt (onko ne kyyhkyjä?) viihtyvät myös!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jotain puluja siinä on :-D Kukallisessa kankaassa on kolibreja ja perhosia.

      Delete
  5. Ferdinand on kaunis ja tyylikäs.
    Oletpa löytänyt tuoleihisi erikoiset ja kauniit kankaat. Lapsuudessani oli 2 tuollaista tuolia mummoni vanhempien mökillä. Niitä haikailin vuosikymmenet muistoistani. Sitten näin kerran kaupassa vastaavan ja ostin 1. Olen lopulta tullut istuneeksi siinä aika vähän, eli kangas ei vielä tarvi vaihtoa. Miten kiinnitit uudet kankaat puuosiin? Ei kai siinä ompelukonetta voi käyttää 🤔

    ReplyDelete
    Replies
    1. Uusi kangas on vain vasemmanpuoleisessa. Niittasin sen tukevilla niiteillä, sen vuoksi kangasta täytyy ensin vähän kiertää tuolin puuosan ympärille, jotta niitteihin kohdistuva vetovoima vetää sivulle päin, eikä niittejä irti.
      Oikeanpuoleisen kankaan päihin on ommeltu kujat tuolin puuosia varten, sen kangas on onneksi kestänyt. Sitten, kun on aika vaihtaa sekin, en aio purkaa tuolia, vaan kiinnittää siihenkin uuden kankaan nitojalla.

      Delete
    2. Juu ymmärsin, että vain toinen on nyt uusi, mutta tuo vanhakin näyttää kivalta. Nitoja ei tullut mieleen. Ajattelin vaihtoehtona vain käsin tikkaamista..

      Delete
    3. Kai on olemassa pieniä ompelukoneita, jotka tikkaavat tuollaisissa ahtaissa paikoissa, joita siis kannatellaan ilmassa, mutta en silti tiedä, onnistuisiko sellaisellakaan juuri tuollaisen kohdan ompelu.

      Delete
  6. Upea tuo tähkähelmikkä ja tuo ruusuhan on ihan purppuran punainen.
    Mukavaa alkavaa viikkoa sinulle

    ReplyDelete
  7. Löysit tuoliin kauniin kankaan. Siinä istuessa voi melkeinpä ihon kautta imeä kasvien kauneutta samalla kun silmin herkuttelee puutarhaasi.
    Hienoa, että 'Bela Lugosi' on säilynyt myyrien hampailta. On se vaan mahtavan voimakkaan värinen.
    Oi, miten kaunis tuo 'Ferdinand Pichard' on. Unenomainen sopii hyvin adjektiiviksi sen kohdalla.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ostin tuon kankaan halvalla joskus Ebaysta, oli jokin jämärulla ja monta metriä siinä onkin ollut – ja on edelleen. Samaa on minulla kaupunkiasunnossa sohvassa (vanha heteka, jonka päällä on patjoja). Se on ihanaa, tukevaa verhoilukangasta.

      Delete
  8. Nuo Rohanin väriyhdistelmät ovat kyllä säväyttäviä, varsinkin tummat purppuraisen sävyt. Ihana 'Bela Lugosi'!
    Vanha tuolikangas tosiaan näyttää vähän kalpealta uuden rinnalla mutta toisaalta se näyttää myös hyvin puhtaalta (vaikka tuskinpa on valkaisupesun jäljiltä juuri nyt) :D Auringolla on paha tapa haalistaa kankaita. Olivatko nuo uv-suojattuja alun perin vai jotain ihan tavallista verhoilukangasta tms? Hyvin ovat vanhat puuosat pysyneet kunnossa. Tässäkin tapauksessa vanhat on tehty kestämään. Eipä voisi kuvitella nykyään ostetun vastaavanlaisen tuolin kestävän edes kymmentä vuotta.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kuvassa ei tosiaan näy, miten oikeanpuoleisen tuolin kangas on harmaantunut ja mennyt pilkulliseksi. Se on kyllä palvellut jo 15 vuotta – myin noita brittiläisiä tuoleja nettikaupassani aikoinaan – ja tuolit viettävät kesällä paisteet ja sateet ulkona, vain kaupunkireissujen ajaksi nostan ne säänsuojaan, jos muistan. Mutta tänä kesänä ne tuli nostettua pihalle vasta heinäkuussa!
      En tiedä, ovatko kankaat uv-suojattuja. Tuo pulukuosinen varmaan on, kun ei ole haalistunut. Toisen tuolin edellisen kankaan ihana pastellinen raidoitus haalistui parissa vuodessa. Kannattaisi tosiaan hankkia pihakäyttöön vain uv-suojattuja, tuskin tämä uusikaan kangas sellaista on.

      Delete
  9. Puutarhastasi löytyy niin paljon kauniita kasvikumppaneita, jotka sopivat loistavasti yhteen.
    Tähkähelmikkä taitaa mennä ostoslistalleni, jolle on löytynyt paljon kasveja sun puutarhasta:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Voi olla, että tähkähelmikkää on vaikea löytää taimena – itsekin kasvatin sen siemenestä. Lähetän sulle siemeniä!

      Delete

Kaunis kiitos kommentista!