Saturday, 29 November 2025

Syksyn viimeiset ja talven ensimmäiset

 Kausi vaihtuu.

Syyssahrameita on yhä kukassa. Taputan itseäni olalle siitä, että istutin mukuloita vuosi sitten mäntyjen alle, missä ne eivät peity vaahteranlehtiin. Tuoreet nuput, jotka eivät marraskuun lopun lyhyessä päivässä tosin enää avaudu, ovat mannaa silmille ja sielulle. 

Ja tänään meillä oli – taas – ihana auringonpaiste! Edellisestä aurinkohavainnosta on vain kolme päivää. Se, jos mikä, luo uskoa tulevaan.

Syyssahramien vieressä on vaaleajouluruusuja. Ne ovat takuuvarmoja alkutalven kukkijoita, mikäli vain sää sallii. Ja puutarhurin muisti. Nimittäin siitä huolimatta, että jänis käy takuuvarmasti syömässä nousevat kukkavarret, en muistanut tänäkään vuonna suojata vaaleajouluruusuja verkolla. 
Kuvasta voi ehkä nähdä, että kukkavarsia olisi ollut parikymmentä. Osa on kyllä vaahteranlehden alla piilossa. Muutama nuppu jäi tallelle, ja niitä nousee lisää, tiedän kokemuksesta. 
Näihin tunnelmiin on mukava päättää syyskausi ja aloittaa talvikausi. (Ja nyt on jouluruusun ympärillä verkko).


Syyssahrami Crocus speciosus
Vaaleajouluruusu Helleborus niger

8 comments:

  1. Oi oi miten kauniita nuo syyssahramit.
    Ihanaa viikonloppua sinulle

    ReplyDelete
  2. Aivan varmasti kaikki pienetkin väripilkut tuovat iloa näin marraskuun lopussa. Ristihuulet saisivat jättää jouluruususi rauhaan. Voin kyllä kuvitella, miten hyvältä ja mehukkailta ne jänisten suussa maistuvat. Jos jotain lohtua, niin jättävät sentään juuret syömättä.
    Hyvä aloittaa talvikausi joulukuun alusta. Jospa se loppuukin tammikuu-helmikuun vaihteessa.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Iloa on etenkin, kun iltapäivästä tuli eilen ihanan aurinkoinen. Tai niistä muutamasta tunnista, kun aurinko on horisontin yläpuolella.
      Totta, jäniksen tuhoista en osaa olla edes kovin harmissani, sillä on niitä huomattavasti pahempiakin vihollisia.
      Tulisipa lyhyt talvi. En kyllä toivo talvista joulukuuta, mutta mielessäni joulu–helmikuu on talvikautta.

      Delete
  3. Oma ainokainen syyssahrami on kenollaan ja jouluruusua ei ole. Tänään kukkakaupassa käydessäni näin kyllä normi valkoisen. Jätin vielä hankkimatta kun en varmaankaan saa sitä pysymään hengissä kevääseen. Surku juttu tuo pupun ateriaksi päätynyt aarteesi. Toivottavasti toipuu. - terkuin pienen pihan Tuija

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jouluruusu olisi kyllä hyvä päästä istuttamaan mahdollisimman pian. Onko teillä maa jo jäässä?
      Kyllä tuo vaaleajouluruusu tuottaa uusia kukkanuppuja, niitä jo näkyy maan tasalla. Olisi vain ollut kiva jo nähdä korkealle noussut rypäs nuppuja tähän aikaan, nyt täytyy vähän odotella, että uusia nousee.

      Delete
  4. Myöhäiset kukkija tuottavat iloa niin paljon, ja nuppuisenakin nuo sahramit ovat ihania. Onpa jännää, että jänis käy nuppuja verottamassa ja ilmeisimmin syö ne myös - ne on kuitenkin myrkyllisiä, eiköhän se myrkky vaikuta jänikseen - ei kai! Meiltä lähti lumet eli varmaan jouluruusut täälläkin kukkivat ennen Joulua ja se myöhäissyntyinen myrkkylilja. Mukavaa Adventin aikaa sinulle ja pojille!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kiva, että sielläkin on joulukuun kukkijoita! Myrkyllisyys ei näytä haittaavan jäniksiä ja kauriita, sillä näsiäkin kuuluu herkkukasvien listalle, ja marjakuusi.
      Kiitos, hyvää adventtia teillekin!

      Delete

Kaunis kiitos kommentista!